Archiwum NInA - menu szybkiego dostępu

Skip to content
Pokaż menu

Jeremi Przybora (5) 2009-03-06

Opis

Audycja cykliczna poświęcona wspomnieniom polskich artystów, pisarzy, naukowców. W pięciu odcinkach poeta, autor, pisarz Jeremi Przybora opowiada o swoim życiu, twórczości i przemyśleniach dotyczących współczesnego świata.
W piątym odcinku Jeremi Przybora kontynuuje opowieść o swojej pracy artystycznej, rozpoczynając ją od marca 1968 roku. Opisuje również postać swojego przyjaciela Jerzego Wasowskiego.
W materiale J. Przybora mówi o musicalu „Balladyna' 68" na podstawie sztuki Juliusza Słowackiego, którego premiera odbyła się 8 marca 1968 roku w Teatrze Niedużym. Mówi o krytyce tego spektaklu, która została wyrażona m.in. na łamach czasopisma „Walka młodych”. Artysta wspomina ten czas jako moment wybuchu antysemityzmu, którego nie był w stanie zrozumieć, szczególnie w kontekście niedawno przebytej wojny. Opowiada o sztuce „o X 333 do sześcianu" przedstawiającej historię południowoamerykańskiego reżimu, która z cudem przeszła przez cenzurę, biorąc pod uwagę fakt, iż były tam jasne aluzje do ówcześnie panującego systemu w Polsce. J. Przybora musiał nanieść jedną poprawkę do telewizyjnej realizacji tej sztuki. Na koniec materiału opowiada o swoim przyjacielu i współpracowniku Jerzym Wasowskim, którego wspomina jako wielce utalentowanego człowieka, który sam nauczył się grać na pianinie, uważał się za rzemieślnika, a nie twórcę, był rzetelny i miał duże poczucie humoru.

Szczegóły filmu

Informacje podstawowe

 • tytuł identyfikacyjny
  Jeremi Przybora (5) 2009-03-06
 • typ nagrania
  audio
 • czas trwania
  12'30"
 • tytuł oryginalny
  Jeremi Przybora
 • odcinek
  (5) / 5

Język

 • język oryginału
  pl
 • napisy
  brak
 • lektor
  brak

Informacje prawne

Twórcy

Uczestnicy i wykonawcy

Kontakt z archiwistą

Pole wymagane
Pole wymagane
Pole wymagane
Pole wymagane
+

Informacja o licencji

Brak pełnych praw do tego materiału.

Producentem jest Polskie Radio S.A. 

Skontaktuj się z producentem, aby uzyskać prawa do materiału.