Archiwum NInA - menu szybkiego dostępu

Skip to content
Pokaż menu

Jeremi Przybora (3) 2009-03-04

Opis

Audycja cykliczna poświęcona wspomnieniom polskich artystów, pisarzy, naukowców. W pięciu odcinkach poeta, autor, pisarz Jeremi Przybora opowiada o swoim życiu, twórczości i przemyśleniach dotyczących współczesnego świata.
W trzecim odcinku Jeremi Przybora mówi o swoich początkach pracy w radiu przed wojną jak i bezpośrednio po jej zakończeniu.
J. Przybora wspomina rekrutację do radia, podczas której oczekiwano od kandydatów bardzo dobrej znajomości języków obcych, szczególnie języka francuskiego oraz nienagannej polszczyzny. W radiu zaczął pracować na przełomie lat 1936 / 1937, początkowo na stanowisku pół urzędnika, pół spikera. J. Przybora podkreśla, iż praca jako urzędnik nie podobała mu się, i dopiero kiedy stał się spikerem na pełen etat bardzo polubił ten zawód, tym bardziej, iż był dochodowy. Po wojnie nie chciał wracać do zniszczonej Warszawy i wyjechał do Bydgoszczy, gdzie przyłączył się do zespołu Rozgłośni Pomorskiej, którą prowadził podziwiany przez J. Przyborę, Tadeusz Kański.
Zaczął tworzyć ballady, a jego parodia porannego programu gimnastyki radiowej przyniosła mu popularność i został przeniesiony do rozgłośni Warszawskiej. W stolicy od 1948 roku tworzył z Jerzym Wasowskim w Polskim Radiu "Teatrzyk Eterek". W materiale J. Przybora mówi o tworzonych przez niego radiowych audycjach m.in. "My z przyjacielem", czy "Listy z podróż", które zostały stworzone, jak sam podkreśla "o humorze dla humoru" oraz o początkach Kabaretu Starszych Panów.

Szczegóły filmu

Informacje podstawowe

 • tytuł identyfikacyjny
  Jeremi Przybora (3) 2009-03-04
 • typ nagrania
  audio
 • czas trwania
  13'29"
 • tytuł oryginalny
  Jeremi Przybora
 • odcinek
  (3) / 5

Język

 • język oryginału
  pl
 • napisy
  brak
 • lektor
  brak

Informacje prawne

Twórcy

Uczestnicy i wykonawcy

Kontakt z archiwistą

Pole wymagane
Pole wymagane
Pole wymagane
Pole wymagane
+

Informacja o licencji

Brak pełnych praw do tego materiału.

Producentem jest Polskie Radio S.A. 

Skontaktuj się z producentem, aby uzyskać prawa do materiału.