Archiwum NInA - menu szybkiego dostępu

Skip to content
Pokaż menu

Jan Józef Szczepański (2) 2009-01-13

Opis

Audycja cykliczna poświęcona wspomnieniom polskich artystów, pisarzy, naukowców. W pięciu odcinkach pisarz, eseista, reporter, tłumacz i scenarzysta filmowy Jan Józef Szczepański opowiada o swoim życiu, twórczości i przemyśleniach dotyczących współczesnego świata.
W drugim odcinku Jan Józef Szczepański mówi o swoich spotkaniach z malarzem Nikiforem Krynickim, reżyserem Tadeuszem Kantorem i o krakowskim środowisku artystycznym.
J. J. Szczepański mówi o swoim jedynym spotkaniu w Krynicy - Zdroju z malarzem Nikiforem, który - jak podkreśla dziennikarz - był niezwykłym człowiekiem, pochodzenia łemkowskiego, którego fascynowało morze. Wywiad, który przeprowadził z artystą nie został od razu opublikowany na łamach „Tygodnika Powszechnego" ze względu na cenzurę, która nie chciała pokazać jego obrazów ponieważ przedstawiały postaci świętych oraz dlatego, że Nikifor uważany był za amatora. Wywiad został opublikowany po kilku miesiącach przy pomocy Jerzego Turowicza. J.J Szczepański mówi, iż interesowało go to malarstwo, ponieważ było nierealistyczne. Podkreśla, iż utrzymywał kontakty z Grupą Krakowską działającą w Galerii Krzysztofory, którą opiekował się Stanisław Balewicz, współpracownik i przyjaciel Tadeusza Kantora. W materiale J.J Szczepański wspomina swoje spotkanie z T. Kantorem podczas prób do spektaklu, z której dziennikarz miał napisać wstęp do katalogu przygotowywanego przez teatr T. Kantora. Mówi również o późniejszym spotkaniu z reżyserem, kiedy J.J. Szczepański pracował w Teatrze Groteska oraz o jego wybuchowym charakterze.
Materiał nagrano w lipcu 1999 roku.

Szczegóły filmu

Informacje podstawowe

 • tytuł identyfikacyjny
  Jan Józef Szczepański (2) 2009-01-13
 • typ nagrania
  audio
 • czas trwania
  11'56"
 • tytuł oryginalny
  Jan Józef Szczepański
 • odcinek
  (2) / 5

Język

 • język oryginału
  pl
 • napisy
  brak
 • lektor
  brak

Informacje prawne

Twórcy

Uczestnicy i wykonawcy

Kontakt z archiwistą

Pole wymagane
Pole wymagane
Pole wymagane
Pole wymagane
+

Informacja o licencji

Brak pełnych praw do tego materiału.

Producentem jest Polskie Radio S.A. 

Skontaktuj się z producentem, aby uzyskać prawa do materiału.