Archiwum NInA - menu szybkiego dostępu

Skip to content
Pokaż menu

Historia kina w Popielawach

Opis

Akcja filmu rozgrywa się na dwóch plaszczyznach czasowych. Bohaterem partii współczesnej jest dziesiecioletni Staszek Szewczyk, który zimą 1967 roku przyjeżdza do wsi Popielawy, by zamieszkac w domu swoich dziadków i rozpocząć naukę w miejscowej szkole. W Popielawach poznaje rówieśnika Szustka, należącego do słynnego w okolicy kowalskiego rodu Andryszków. Obu chłopców połączy przyjaźń i bezgraniczna fascynacja filmami, które docierają na wieś dzięki objazdowemu kinu wujka Janka.

Wiele miejsca w prowadzonym przez Staszka pamiętniku zajmuje historia pewnego wynalazku, którego autorstwo jedynie przez niedopatzrenie przypisano braciom Lumiere. W istocie kinematograf powstał dzieki niezłomnej pasji kowala Andryszka I ogarniętego obsesja ożywienia martwych fotografii. Retrospektywne partie filmu przywołuja tę właśnie wersję historii kina. Wraz z głównym narratorem filmu cofamy się do lat sześćdziesiątych XIX wieku, by śledzić losy Andryszka I. Rodzinna tradycja zostaje przerwana przez Andryszka V, traktującego kino jak fatum rujnujące życie kolejnych męskich potomków rodu. dopiero poważna choroba syna i jego cudowne ozdrowienie spowodują wstrząs, w wyniku którego ojciec zrekonstruuje zniszczone w przypływie bezsilnej złości rysunki kinomaszyny. Histori kina w Popielawach będzie kontynuowanna.

(opis filmu pochodzi z broszury Filmoteka Narodowa)

Szczegóły filmu

Informacje podstawowe

 • tytuł identyfikacyjny
  Historia kina w Popielawach
 • typ nagrania
  audio-wideo
 • czas trwania
  01:35'35"
 • tytuł oryginalny
  Historia kina w Popielawach

Język

 • język oryginału
  pl
 • napisy
  brak
 • lektor
  brak

Informacje prawne

Twórcy

Realizatorzy

Uczestnicy i wykonawcy

Kontakt z archiwistą

Pole wymagane
Pole wymagane
Pole wymagane
Pole wymagane
+

Informacja o licencji

Brak pełnych praw do tego materiału.

Producentem jest Telewizja Polska S.A.  Komitet Kinematografii  Agencja Produkcji Filmowej  Canal+  Łódzkie Centrum Filmowe  Silesia Film  Figaro Film Production Ltd. 

Skontaktuj się z producentem, aby uzyskać prawa do materiału.