Archiwum NInA - menu szybkiego dostępu

Skip to content
Pokaż menu

Grudzień 2010-12-19

Opis

Cykliczna audycja o charakterze historycznym zrealizowana z okazji 65. rocznicy zakończenia II wojny światowej. Na temat wydarzeń politycznych, które miały miejsce w grudniu 1945 roku wypowiada się profesor Rafał Habielski, o literaturze tego okresu mówi teatrolog i poeta Piotr Mitzner, natomiast o życiu teatralnym mówi krytyk teatralny Tomasz Mościcki.
W programie poruszono kwestię I Zjazdu Polskiej Partii Robotniczej oraz I Ogólnokrajowego Zjazdu Związku Zawodowego Dziennikarzy. Mowa także o inauguracji nowych scen teatralnych (m.in. w Warszawie, Wrocławiu, Poznaniu, Szczecinie), działaniu Komisji Weryfikacyjnych, imponującej liczbie tytułów wydanych w 1945 roku (74 tygodniki, 134 miesięczniki, 1078 książek) i ich uwarunkowaniach partyjnych, literackiej debacie o realizmie w nawiązaniu do tekstów Juliana Przybosia i Czesława Miłosza, powrotach Polaków z emigracji (m.in. Antoniego Słonimskiego, Ksawerego Pruszyńskiego, Władysława Broniewskiego) oraz kampanii "antypowrotowej", a także stratach w ludziach w poszczególnych grupach zawodowych.
W materiale wykorzystano m.in. fragmenty "Dzienników" Marii Dąbrowskiej i Zofii Nałkowskiej, "Wspomnień i zapisków" Hugo Steinhausa, listów Juliana Tuwima i Jarosława Iwaszkiewicza. Premierowa emisja audycji autorstwa Ewy Stockiej-Kalinowskiej i Joanny Szwedowskiej odbyła się w Polskim Radiu 19 grudnia 2010 roku.

Szczegóły filmu

Informacje podstawowe

 • tytuł identyfikacyjny
  Grudzień 2010-12-19
 • typ nagrania
  audio
 • czas trwania
  01:00'34"
 • tytuł oryginalny
  Grudzień

Język

 • język oryginału
  pl
 • napisy
  brak
 • lektor
  brak

Informacje prawne

Twórcy

Uczestnicy i wykonawcy

Kontakt z archiwistą

Pole wymagane
Pole wymagane
Pole wymagane
Pole wymagane
+

Informacja o licencji

Brak pełnych praw do tego materiału.

Producentem jest Polskie Radio S.A. 

Skontaktuj się z producentem, aby uzyskać prawa do materiału.