Archiwum NInA - menu szybkiego dostępu

Skip to content
Pokaż menu

Golfista (materiały do filmu) 8

Opis

Materiał roboczy do filmu pt. „Golfista" o oficerze Armii Krajowej podporuczniku Stanisławie Aronsonie polskim Żydzie, członku Kedywu (Kierownictwo Dywersji Komendy Głównej Armii Krajowej) „Kolegium A” Okręgu Warszawskiego Armii Krajowej, uczestniku powstania warszawskiego.

S. Aronson jedzie na tylnym siedzeniu samochodu i opowiada o przyjeździe do Palestyny w 1947 roku. Mężczyzna należał do II Korpusu, przyjechał na urlop wielkanocny do rodziny. Snuje refleksje na temat braku pytań o to, co stało się w Polsce i małej aktywności rodziny z zagranicy w kwestii pomocy w ucieczce z Polski.
S. Aronson powiada o wyjeździe z Polski 1945 roku. Był poszukiwany za ucieczkę z przesłuchania w Warszawie. Chciał pojechać do rodziny w Palestynie. Skorzystał z pomocy Jana Wasowskiego (Wassercug), który skontaktował go z organizacją syjonistyczną przerzucającą Żydów na Zachód. W Krakowie dostał fałszywy paszport grecki i został przygotowany do przerzutu na Węgry. Ostatni wieczór w Polsce spędził na balu zorganizowanym na zakończenie roku akademickiego na Uniwersytecie Jagiellońskim.
19 lipca 2010 roku w Krakowie Stanisław Aronson, w towarzystwie Karola Rostworowskiego, odbiera dowód osobisty w urzędzie - wraz urzędnikami siedzi przy stole i opowiada historię perypetii związanych z uzyskaniem polskich dokumentów (paszport i dowód osobisty).

Szczegóły filmu

Informacje podstawowe

 • tytuł identyfikacyjny
  Golfista (materiały do filmu) 8
 • typ nagrania
  audio-wideo
 • czas trwania
  58'51"
 • tytuł oryginalny
  Golfista (materiały do filmu) 8
 • część
  8

Język

 • język oryginału
  pl, en
 • napisy
  brak
 • lektor
  brak

Informacje prawne

Uczestnicy i wykonawcy

Kontakt z archiwistą

Pole wymagane
Pole wymagane
Pole wymagane
Pole wymagane
+

Informacja o licencji

Brak pełnych praw do tego materiału.

Producentem jest Media Kontakt 

Skontaktuj się z producentem, aby uzyskać prawa do materiału.