Archiwum NInA - menu szybkiego dostępu

Skip to content
Pokaż menu

Golfista (materiały do filmu) 24

Opis

Materiał roboczy do filmu pt. „Golfista" o oficerze Armii Krajowej podporuczniku Stanisławie Aronsonie polskim Żydzie, członku Kedywu (Kierownictwo Dywersji Komendy Głównej Armii Krajowej) „Kolegium A” Okręgu Warszawskiego Armii Krajowej, uczestniku powstania warszawskiego.

Historyk Andrzej Kunert siedzi na tle regałów z książkami oraz pamiątkami i opowiada o roli KEDYWu (Kierownictwo Dywersji Komendy Głównej Armii Krajowej) w walce Armii Krajowej (AK) z niemieckim okupantem podczas II wojny światowej. Wskazuje na to, iż KEDYW był najważniejszym pionem walki bieżącej AK do działań dywersyjnych. Przedstawia historię powstania i walki KEDYWu, zakres działań dywersyjnych:
- akcje wielkiej dywersji wymierzone w transport niemiecki,
- akcje wymierzania wyroków na najokrutniejszych przedstawicielach aparatu represji oraz na zdrajcach, agentach i kolaborantach,
- akcje odbijające się szerokim echem w kraju i całej Europie (odbicie więźniów pod Arsenałem, wyrok na dowódcę SS i Policji na dystrykt warszawski Generalnego Gubernatorstwa Franza Kutcherę).
Opowiada o niezwykłej roli dowódców KEDYWu i strukturze organizacyjnej AK.

A. Kunert przedstawia sylwetki dwu dowódców: Józefa Rybickiego i Tadeusza Wiwatowskiego. Opisuje ich jako dowódców bez wykształcenia wojskowego i wychowawców cieszących się ogromnym autorytetem, do dziś otoczonych wielkim szacunkiem Kombatantów.

Historyk opisuje udział Żydów w strukturach konspiracyjnych AK. Uważa, że jednym z najważniejszych elementów tworzących etos AK było kontynuowanie wielowyznaniowej i wielokulturowej tradycji państwowości II Rzeczypospolitej. Widać to na polskich cmentarzach wojennych - 4 płyty z symbolami 4 wyznań w nekropolii w Katyniu, symbole na polskim cmentarzu wojennym na Monte Cassino. AK - armia konspiracyjna państwa, nawiązuje do tej tradycji. Wskazuje, że Stanisław Aronson i Stanisław Likiernik - nieodłączni przyjaciele od 1943 roku, nigdy nie odczuli różnicy ze względu na pochodzenie żydowskie.

A. Kunert mówi o wystrzeganiu się kategorycznych osądów w kwestiach polsko-żydowskich. Uważa, że zawsze jest czarny margines w zachowaniach społeczności, wykorzystywany do rozluźniania więzi społecznych i moralnych. Analizuje sposoby rozgrywania spraw narodowościowych przez okupantów niemieckich i sowieckich. Snuje refleksje na temat rozwijania stosunków polsko-żydowskich.

Materiał filmowy z ulicy Stawki w Warszawie - okolic Pomnika-Muru Umschlagplatz oraz zdjęcia filmowe mur Cmentarza Żydowskiego w Warszawie przy ulicy Okopowej.

Szczegóły filmu

Informacje podstawowe

 • tytuł identyfikacyjny
  Golfista (materiały do filmu) 24
 • typ nagrania
  audio-wideo
 • czas trwania
  57'57"
 • tytuł oryginalny
  Golfista (materiały do filmu) 24
 • część
  24

Język

 • język oryginału
  pl
 • napisy
  brak
 • lektor
  brak

Informacje prawne

Miejsce wydarzenia

Uczestnicy i wykonawcy

Kontakt z archiwistą

Pole wymagane
Pole wymagane
Pole wymagane
Pole wymagane
+

Informacja o licencji

Brak pełnych praw do tego materiału.

Producentem jest Media Kontakt 

Skontaktuj się z producentem, aby uzyskać prawa do materiału.