Archiwum NInA - menu szybkiego dostępu

Skip to content
Pokaż menu

Gawriło Princip i jego wspólnicy

Opis

Audycja na temat odbywającego się w październiku 1914 roku procesu serbskiego nacjonalisty Gawriło Principa i jego współtowarzyszy.
Audycja zawiera rozmowę Agnieszki Steckiej z historykiem, doktorem Rafałem Habielskim oraz prawnikiem, doktorem Piotrem Girdwoyniem. Podczas audycji poruszono następujące tematy: aktywność ruchu nacjonalistycznego w Serbii, sytuacja polityczna Austro-Węgier i poglądy arcyksięcia Ferdynanda dotyczące rozwoju monarchii, dokonanie zamachu na życie arcyksięcia Ferdynanda przez Principa, aresztowanie Principa tuż po zamachu (brak skruchy ze strony zamachowca). Rozmawiano również na temat urzędników serbskich, którzy ułatwili Czarnej Ręce dokonanie zamachu poprzez dostarczenie broni. Podkreślono, że morderstwo arcyksięcia Ferdynanda było aktem zemsty za represje wobec Serbów mieszkających na terenie Bośni i Hercegowiny, zaanektowanej do Austrii. Przybliżono wyrok sądu (Princip i dwóch jego towarzyszy zostało skazanych na dwadzieścia lat pozbawienia wolności) oraz polityczne konsekwencje zamachu.

Audycja ilustrowana fragmentami tekstów: aktu oskarżenia Gawriło Principa, stenogram przesłuchania Gawriło Principa oraz tekst nieznanego autorstwa na temat zeznań oskarżonych w procesie.
Audycja ilustrowana muzyką instrumentalną. Brak zapowiedzi. Brak danych o wykorzystanych utworach muzycznych, ich autorach i wykonawcach.

Szczegóły filmu

Informacje podstawowe

 • tytuł identyfikacyjny
  Gawriło Princip i jego wspólnicy
 • typ nagrania
  audio
 • czas trwania
  29'40"
 • tytuł oryginalny
  Gawriło Princip i jego wspólnicy

Język

 • język oryginału
  pl
 • napisy
  brak
 • lektor
  brak

Informacje prawne

Twórcy

Uczestnicy i wykonawcy

Kontakt z archiwistą

Pole wymagane
Pole wymagane
Pole wymagane
Pole wymagane
+

Informacja o licencji

Brak pełnych praw do tego materiału.

Producentem jest Polskie Radio S.A. 

Skontaktuj się z producentem, aby uzyskać prawa do materiału.