Archiwum NInA - menu szybkiego dostępu

Skip to content
Pokaż menu

Domek z kart

Opis

Słuchowisko według dramatu w trzech aktach.
Nagranie spektaklu z Państwowego Teatru Współczesnego w Warszawie, z udziałem publiczności, z dnia 30.04.1953 roku, uzupełnione narracją.

Akcja rozgrywa się w sierpniu i pierwszych dniach września 1939 roku.

Akt I.
Gazeta "Dziennik Robotniczy" drukuje, krytyczny wobec klasy rządzącej, artykuł malarza i poety Bruno Sztorca "Domek z kart". Artykuł wywołuje niezwykłe emocje. Koledzy wysyłają Sztorca daleko od Warszawy. Numer gazety zostaje skonfiskowany przez policję, redakcja zdemolowana przez nacjonalistyczną bojówkę a dziennikarze pobici.

Akt II
Odsłona 1.
31 sierpnia 1939, miejscowość letniskowa Podborze, pensjonat "Polonia". Wśród pensjonariuszy prócz Bruno Sztorca gośćmi są: Jerzy Prycz sanacyjny szpicel agent Dwójki, syndyk Kłeczek, panna Kitti, trzej literaci: liberał i sceptyk, wygodnicki dewot i zdecydowany faszysta oraz prezeska działaczka sanacyjna. Kelnerem jest Paschant szpieg hitlerowski. Rozmowy dotyczą napiętej sytuacji politycznej i wydarzeń ostatnich dni i godzin. Nawiązuje się nić porozumienia między Pryczem i Paschantem.
Odsłona 2.
Wieczór 31 sierpnia 1939 roku. W hotelu "Polonia" odbywa się dansing. Bruno Sztorc zostaje aresztowany. Reakcje gości są bardzo różne. Zabawa trwa. Słychać lecące samoloty i wybuchy bomb.

Akt III
Początek września 1939 roku. Posterunek policji w Rozstajach. Tędy przebiega droga w kierunku Rumunii. Przejeżdża mnóstwo samochodów z uciekinierami. Na posterunek trafia Bruno Sztorc. Odbywa się niespodziewana "inspekcja" uciekającego z kraju premiera Sławoja-Składkowskiego. Rozmowa Sztorca z premierem. Posterunkowi po przebraniu się w cywilne ubrania uciekają.
Sztorc pozostaje sam na posterunku. Do pokoju wchodzą radzieccy żołnierze.

Szczegóły filmu

Informacje podstawowe

 • tytuł identyfikacyjny
  Domek z kart
 • typ nagrania
  audio
 • czas trwania
  01:41'57"
 • tytuł oryginalny
  Domek z kart

Język

 • język oryginału
  pl
 • napisy
  brak
 • lektor
  brak

Informacje prawne

Twórcy

Uczestnicy i wykonawcy

Kontakt z archiwistą

Pole wymagane
Pole wymagane
Pole wymagane
Pole wymagane
+

Informacja o licencji

Brak pełnych praw do tego materiału.

Producentem jest Polskie Radio S.A. 

Skontaktuj się z producentem, aby uzyskać prawa do materiału.