Archiwum NInA - menu szybkiego dostępu

Skip to content
Pokaż menu

Andrzej Kieruzalski, Wojciech Jaskot

Opis

Audycja Rozgłośni Harcerskiej poświęcona wspomnieniom Andrzeja Kieruzalskiego, założyciela i kierownika Zespołu Artystycznego Związku Harcerstwa Polskiego „Gawęda”, oraz Wojciecha Jaskota, przewodniczącego Towarzystwa Łączności z Polakami za Granicą. Rozmowy z gośćmi prowadzi Wojciech Nowotny.
Druh A. Kieruzalski przedstawia historię swojej aktywności w harcerstwie, podkreślając kształtowane przez nie wartości, które zanikają według niego wśród ówczesnej młodzieży. Mówi o koncepcji harcerskiego zespołu atrystycznego „Gawęda”, jego działalności, obchodach 35-lecia oraz planach na przyszłość.
Druh W. Jaskot mówi o swojej działalności w Związku Walki Młodych oraz Związku Młodzieży Polskiej, podkreślając swoje zainteresowania problematyką szkolno-harcerską. Snuje wspomnienia związane z rejsami jachtem morskim Związku Harcerstwa Polskiego „Zawisza Czarny”, m.in. do Londynu i Ditroit. Wypowiada się na temat stanu ówczesnego harcerstwa, zwracają uwagę na rolę kadry instruktorskiej. Przywołuje wydarzenia związane ze swoją działalnością dyplomatyczno-konsularną, m.in. na stanowisku konsula generalnego - ministra pełnomocnego Rzeczpospolitej Polskiej w Chicago oraz przewodniczącego Towarzystwa Łączności z Polakami za Granicą. Mówi o współpracy z młodzieżą emigracyjną, promowaniu czasopisma „Świat Młodych” oraz organizacji imprez i festiwali polonijnych. Wspomina również swój udział w Zjeździe Łódzkim w 1956 roku.

Szczegóły filmu

Informacje podstawowe

 • tytuł identyfikacyjny
  Andrzej Kieruzalski, Wojciech Jaskot
 • typ nagrania
  audio
 • czas trwania
  01:17'13"
 • tytuł oryginalny
  Andrzej Kieruzalski, Wojciech Jaskot

Język

 • język oryginału
  pl
 • napisy
  brak
 • lektor
  brak

Informacje prawne

Uczestnicy i wykonawcy

Kontakt z archiwistą

Pole wymagane
Pole wymagane
Pole wymagane
Pole wymagane
+

Informacja o licencji

Brak pełnych praw do tego materiału.

Producentem jest Rozgłośnia Harcerska 

Skontaktuj się z producentem, aby uzyskać prawa do materiału.