Quick Access Menu

Skip to content
Show menu

Za naszą i waszą wolność (materiały do filmu) - Bruno Skuteli i Józef Seweryn 19

Description

Materiał roboczy do filmu dokumentalnego „Za naszą i waszą wolność". Polski Żyd Bruno Skuteli opowiada o dwukrotnie próbie zamachu na jego osobę podczas służby w Wojsku Polskim na Podhalu oraz o antysemityzmie z jakim się spotkał w Polskiej rzeczypospolitej Ludowej (PRL).
Mężczyzna podejrzewa, iż próbowali go zabici albo ludzie z jego własnego oddziału, który trzymał krótko, aby nie dokonywali rozbojów ani nie gwałcili. Mogli go też próbować zabić sąsiadujący Rosjanie, z którymi miał konflikty.
Po II wojnie światowej w 1967 roku wystawił z Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej (PZPR), ponieważ trwała nagonka na Żydów. Został wtedy zwolniony z Milicji Obywatelskiej w związku z czystkami etnicznymi spowodowanymi wojna Izraela na Bliskim Wschodzie.
Mężczyzna wyjawia też swoje rodowe personalia, które brzmią Izaak Gutman. Podczas II wojny światowej nosił pseudonim „Zygmunt". Kiedy służył w Milicji Obywatelskiej zmienił nazwisko na Bruno Skuteli. Wybrał je z książki, która leżała na komendzie.
Mężczyzna wspomina również generała Bolesława Kieniewicza, jako osobę która bardzo lubiła rządzić. Przytacza sytuację, w której generał uczył żołnierzy się czołgać. Bruno odmówił demonstracji czołgania, ponieważ uważał, że nie od tego jest dowódca, żeby się czołgał.

Polski Żyd Józef Seweryn opowiada o swoim dzieciństwie w Krakowie w dzielnicy Pogórze, gdzie było jedno z dwóch w mieście siedlisk Żydów. Urodził się w 1917 roku. Pierwsze dwa lata życie spędził częściowo na Pogórzu, a częściowo w Rajsku. Ojciec zmarł jako oficer podczas I wojny światowej, kiedy Józef był małym dzieckiem, a matka oddała go dziadkom na wychowanie, ponieważ jej drugi mąż nie akceptował chłopca. Dziadek nazywał się Jakub Krauz a babcia Felicja Krauz z domu Herzog. Józef kształcił się w gimnazjum, a następnie w szkole handlowej. Na praktyki uczęszczał do sklepu dentystycznego, gdzie zapoznawał się z buchalterią. Po skończeniu 4 lat szkoły handlowej Józef zdał maturę i zaczął pracować razem z dziadkiem Jakubem Krauzem - fryzjerem. Dziadkowie uczęszczali do bóżnicy i obchodzili święta żydowskie. Józef pamięta obchody Jom Kippur i budowanie kuczek.
Dziadek na dorobił się na rabinach i księżach, którym za pieniądze załatwiał, aby ich synowie nie szli do wojska.
Józef opowiada też o drożynach sportowych na Podgórzu.

Film details

Basic information

 • identification title
  Za naszą i waszą wolność (materiały do filmu) - Bruno Skuteli i Józef Seweryn 19
 • type of recording
  audio-video
 • running time
  56'07"
 • tytuł oryginalny
  Za naszą i waszą wolność (materiały do filmu) - Bruno Skuteli i Józef Seweryn 19
 • część
  19 / 24

Language

 • original language
  pl
 • subtitles
  brak
 • voice over
  brak

Legal information

Creators

Participants and performers

Contact an archivist

Pole wymagane
Pole wymagane
Pole wymagane
Pole wymagane
+

License information

License not available.

Produced by Media Kontakt Sp. z o.o. 

Contact the producers to obtain a license for this content.