Quick Access Menu

Skip to content
Show menu

Wyklęty

Description

Akcja filmu toczy się w Polsce, w latach 1945 -1948 i przedstawia żołnierzy zbrojnego podziemia niepodległościowego, walczących z władzą ludową o powojenny kształt Polski. Historia głównego bohatera jest oparta na kanwie losów ostatniego z Żołnierzy Wyklętych, Józefa Franczaka ps. "Lalek".

Film rozpoczyna scena z czasów dzieciństwa głównego bohatera - Lola, w ziemiańskiej rodzinie. Chłopiec wraz z matką żegna ojca - oficera, który w 1920 roku jedzie na front wojny polsko-sowieckiej. Zasadnicza akcja filmu rozgrywa się w latach 1945-48. W kierownictwie Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego zapada decyzja o likwidacji wszelkimi sposobami oddziałów walczących w lesie. Kolejne sceny pokazują jak wyglądała realizacja tej decyzji. We współczesnej scenie w sądzie poznajemy postać oprawcy - funkcjonariusza SB, który zeznaje, że nie splamił honoru żołnierza, a jedynie bronił ludowej ojczyzny. W kolejnej scenie widzimy, że zarzuty o tortury i bezczeszczenie zwłok były zasadne. Funkcjonariusze bestialsko torturują swoje ofiary, wystawiają ciał zabitych na widok publiczny. Ofiarą tortury pada również Lolo, którego z rąk oprawców odbija oddział "Wiktora". Oddział toczy nierówną walkę z milicją, KBW wspieranymi przez sowieckich najeźdźców. Kiedy po raz kolejny pojawia się informacja o amnestii, dowódca oddziału przemawia do żołnierzy, zapewniając ich , że nigdy z tej możliwości nie skorzysta. Lolo również obiecuje sobie, że nigdy więcej żywy nie wpadnie w ręce oprawców.

Podczas wiejskiego wesela Lolo poznaje Bronkę. Młodzi zakochują się w sobie i próbują w nieludzkich czasach znaleźć trochę normalności. Spotykają się, chcą wziąć ślub ale księża w kolejnych parafiach im odmawiają. Bronka rodzi syna Lola - Jana.
Lolo zabija kolegę z którym kiedyś walczył ramię w ramię podczas wojny z Niemcami, a teraz jako funkcjonariusz chce go aresztować. Terror we wsi się nasila. Ub-ek Jaskóła gwałci Bronkę a następnie ją zabija. Syn Bronki i Lola trafia do domu dziecka. Lolo w odwecie zabija dwóch funkcjonariuszy a od trzeciego dowiaduje się co się stało z jego synem. Przekazuje matce Bronki pamiętnik dla syna, wiedząc, że już nigdy go nie ujrzy.

Oddział kurczy się i brakuje żywności. W kolejnej dużej akcji giną prawie wszyscy żołnierze . Lolo znajduje schronienie u Doktora, a następnie w Zakonie, którego w czasie wojny bronił oddział. Partyzanci podejrzewają, że któryś z mieszkańców wsi zdradza. Do Wiktora i Lola dołączają dwaj nowi ludzie, którzy okazują się prowokatorami. Jeden z nich zabija chłopa we wsi. Kiedy Wiktor decyduje, że powinni się rozdzielić , jeden z prowokatorów rani go i oddaje w ręce UB. Lolo pozostaje sam. Ukrywa się, walczy samotnie, modli się. Ginie świadomie z różańcem w ręku otoczony przez cały oddział funkcjonariuszy.

Film details

Basic information

Language

 • original language
  pl
 • subtitles
  brak
 • voice over
  brak

Legal information

Creators

Producers

Participants and performers

Contact an archivist

Pole wymagane
Pole wymagane
Pole wymagane
Pole wymagane
+

Enquire about the license

what does this mean? The file/recording can be downloaded via a link sent to your e-mail address or directly from your account at the Nina Archive website.
Pole wymagane
what does this mean? The file/recording can be downloaded via a link sent to your e-mail address or directly from your account at the Nina Archive website.
Pole wymagane
Pole wymagane
Pole wymagane
Pole wymagane
Pole wymagane
+
Pole wymagane
The file/recording can be downloaded via a link sent to your e-mail address or directly from your account at the Nina Archive website.

Freeze frames

 • 7014__wyklety__2017__rez_k_lecki__w_pl_0.jpg :w:pl
 • p90.jpg
 • p80.jpg