Quick Access Menu

Skip to content
Show menu

Wiesław Chrzanowski (4) 2009-01-08

Description

Zapiski ze współczesności to cykl audycji, które dają słuchaczowi możliwość zaznajomienia się z gościem programu – bohaterem tygodnia. Pisarze, artyści, naukowcy snują biograficzne wspomnienia lub dzielą się przemyśleniami i refleksjami na temat różnych zjawisk współczesnego świata.
W pięciu odcinkach swoje historie z przeszłości opowiada polityk, powstaniec, żołnierz Armii Krajowej, profesor Wiesław Chrzanowski.
W czwartym odcinku wspomina czasy powojenne, podczas których założył Chrześcijańskie Stowarzyszenie Młodzieży „Ostoja" oraz kilkakrotnie próbował uciekać z Polski.
W. Chrzanowski opowiada o założeniu katolickiego stowarzyszenia „Odnowa", wznowieniu pisma „Młoda Polska" w Krakowie oraz pierwszej próbie ucieczki przez Gdańsk do Szwecji. W emigracji przeszkodziła mu sprawa ówcześnie sławna „Białego kapitana", który miał wywieźć do Francji zbiory książąt Potockich. Został zaaresztowany podczas tej akcji i wypuszczony dopiero po dwóch miesiącach. Opowiada o swoich kolejnych próbach ucieczki z kraju. W. Chrzanowski mówi również o pisaniu pod pseudonimami do „Kolumna młodych", ukazującej się jako jedna strona w czasopiśmie „Odnowa". Wspomina czasy tworzenia w Warszawie kursów katolickiej nauki społecznej dla młodzieży na warszawskim Grochowie oraz obozy organizowane w górach. 22 lipca 1948 roku związki młodzieżowe zostały zlikwidowanie, a W. Chrzanowski ponownie aresztowany, ponieważ powstał Związek Młodzieży Polskiej.

Film details

Basic information

 • identification title
  Wiesław Chrzanowski (4) 2009-01-08
 • type of recording
  audio
 • running time
  14'40"
 • tytuł oryginalny
  Wiesław Chrzanowski
 • episode
  (4) / 5

Language

 • original language
  pl
 • subtitles
  brak
 • voice over
  brak

Legal information

Creators

Participants and performers

Contact an archivist

Pole wymagane
Pole wymagane
Pole wymagane
Pole wymagane
+

License information

License not available.

Produced by Polskie Radio 

Contact the producers to obtain a license for this content.