Quick Access Menu

Skip to content
Show menu

Tułacze dzieci (3)

Description

Zapiski ze współczesności to cykl audycji, które dają słuchaczowi możliwość zaznajomienia się z gościem programu – bohaterem tygodnia. Pisarze, artyści, naukowcy snują biograficzne wspomnienia lub dzielą się przemyśleniami i refleksjami na temat różnych zjawisk współczesnego świata.

Bohaterem trzeciego odcinka "Tułacze dzieci" jest Wiesław Stypuła.

W. Stypuła opowiada historię wojennej tułaczki i pobyt w obozie dla polskich uchodźców w Balachadi w Indiach:

13 kwietnia 1940 roku [miał 9 lat] został wraz ze starszym bratem i matką wywieziony na Syberię a następnie do Uzbekistanu do Kasansaj. Opis głodu i chorób, rozdzielenie z matką i bratem. Krótki pobyt w sierocińcu w Aszchabadzie [Turkmenia].
Opowieść o polskich osiedlach w Indiach w Balachadi [posiadłość Jam Saheba] i Valivade. Zorganizowanie osiedli przez polskiego konsula w Bombaju Eugeniusza Banasińskiego i młodego księcia maharadżę Jam Saheba. Niezwykła postać Jam Saheba i jego miłość do Polski i polskich dzieci, dzięki przyjaźni jego ojca z Ignacym Janem Paderewskim.
W 1946 roku maharadża wraz z komendantem osiedla Balachadi księdzem Franciszkiem Plutą i angielskim pułkownikiem Clarkiem zbiorowo adoptował polskie sieroty, by uchronić je przed przymusowym powrotem do Polski.
Opis osiedla w Valivade koło Kolhapuru jako świetnie zorganizowanego miasteczka z władzami, szkołami różnych szczebli, harcerstwem [instruktor Zdzisław Peszkowski ułan krechowiecki, w Polsce kapelan Rodzin Katyńskich].
Wiesław Stypuła podkreśla niezwykłą serdeczność Hindusów. Opowiada o tablicy pamiątkowej z brązu jaką osiedlowe polskie dzieci ufundowały w Valivade kilkadziesiąt lat po wojnie.

Film details

Basic information

 • identification title
  Tułacze dzieci (3)
 • type of recording
  audio
 • running time
  15'00"
 • tytuł oryginalny
  Tułacze dzieci
 • episode
  (3) / 5

Language

 • original language
  pl
 • subtitles
  brak
 • voice over
  brak

Legal information

Creators

Participants and performers

Contact an archivist

Pole wymagane
Pole wymagane
Pole wymagane
Pole wymagane
+

License information

License not available.

Produced by Polskie Radio S.A. 

Contact the producers to obtain a license for this content.