Quick Access Menu

Skip to content
Show menu

"Szkice piórkiem" Andrzej Bobkowski 46

Description

Na czterdziesty szósty odcinek „Szkiców piórkiem” składają się zapiski Andrzeja Bobkowskiego z szesnastu dni: 19, 24, 25, 26 i 31 grudnia 1942 roku, 2, 15, 19, 20, 23, 27 i 31 stycznia, 7 i 25 marca oraz 12 i 14 kwietnia 1943 roku.
Autor dziennika opisuje swój pobyt w Paryżu, po powrocie z południa Francji, gdzie ewakuował polskich robotników z fabryki amunicji. Pisarz mówi o wydarzeniach związanych z działaniami wojennymi: o sytuacji na froncie wschodnim, o sytuacji w Afryce, o bombardowaniu Włoch przez Anglików i o bombardowaniu Berlina.
A. Bobkowski wzmiankuje o przebiegu Wigilii oraz Świąt Bożego Narodzenia, pisze o swoich przemyśleniach, jakie miał na zakończenie roku – w Sylwestra. Pod datą 2 stycznia 1943 roku autor dziennika zamieścił informację o kolacji „u J.” oraz o swoim stosunku do komunizmu. Pisarz wypowiada się na temat propagandy niemieckiej. W dalszej części zapisków A. Bobkowski mówi: o spotkaniu Franklina Roosevelta z Winstonem Churchillem na konferencji w Casablance, o przemówieniu Władysława Sikorskiego do lotników polskich wracających z bombardowania Essen, o swoim zachorowaniu na grypę i lekturze „Nowel” Prusa oraz o wynagrodzeniu dla lotników amerykańskich za naloty na Niemcy. Pod datą 14 kwietnia autor „Szkiców piórkiem” zamieścił informację o spotkaniu przez jego żonę Barbarę koleżanki szkolnej, Żydówki, której walizki zabrał „patron hotelu, w którym mieszkała i z którego uciekła w nocy”.

Film details

Basic information

 • identification title
  "Szkice piórkiem" Andrzej Bobkowski 46
 • type of recording
  audio
 • running time
  19'31"
 • tytuł oryginalny
  "Szkice piórkiem" Andrzej Bobkowski
 • część
  46 / 50

Language

 • original language
  pl
 • subtitles
  brak
 • voice over
  brak

Legal information

Creators

Participants and performers

Contact an archivist

Pole wymagane
Pole wymagane
Pole wymagane
Pole wymagane
+

License information

License not available.

Produced by Polskie Radio S.A. 

Contact the producers to obtain a license for this content.