Quick Access Menu

Skip to content
Show menu

Sinfonia votiva na orkiestrę / dyr. Tadeusz Wojciechowski

Description

Rejestracja utworu „Sinfonia votiva” na orkiestrę Andrzeja Panufnika, którego wykonanie odbyło się 24 kwietnia 1993 roku w Sali im. Grzegorza Fitelberga w Górnośląskim Centrum Kultury w Katowicach. Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach dyryguje Tadeusz Wojciechowski.
Kompozycja powstała w 1981 roku na zamówienie Boston Symphony Orchestra z okazji jubileuszu 100-lecia istnienia zespołu. Twórca dedykował swój utwór, stanowiący rodzaj modlitwy o wolność dla Polaków, Matce Boskiej Częstochowskiej - Czarnej Madonnie z Jasnej Góry. Całość składa się z dwóch skontrastowanych części o równej długości, z których pierwsza zawiera cytat początkowych nut średniowiecznej pieśni „Bogurodzica”
oraz nawiązania do chorału gregoriańskiej, natomiast druga utrzymana jest w żywym tempie i głośnej dynamice, oddając nastrój walki i niepokoju. Dla zobrazowania konstrukcji dzieła kompozytor wykorzystał model geometryczny, w którym dwie części utworu tworzą kształt cyfry osiem, złożonej z dwóch połączonych, jednakowej wielkości kół, w których dodatkowo znajdują się mniejsze kółka z zapisem nutowym.

Film details

Basic information

 • identification title
  Sinfonia votiva na orkiestrę / dyr. Tadeusz Wojciechowski
 • type of recording
  audio
 • running time
  21'55"
 • tytuł oryginalny
  Sinfonia votiva na orkiestrę

Language

 • subtitles
  brak
 • voice over
  brak

Legal information

Location of event

Creators

Participants and performers

Contact an archivist

Pole wymagane
Pole wymagane
Pole wymagane
Pole wymagane
+

License information

License not available.

Produced by Polskie Radio S.A. 

Contact the producers to obtain a license for this content.