Quick Access Menu

Skip to content
Show menu

Sierpień 2010-08-29

Description

Cykliczna audycja o charakterze historycznym zrealizowana z okazji 65. rocznicy zakończenia II wojny światowej. Na temat wydarzeń politycznych, które miały miejsce w sierpniu 1945 roku wypowiada się profesor Rafał Habielski, o zawartości pierwszego numeru miesięcznika "Twórczość" mówi teatrolog i poeta Piotr Mitzner.
W programie poruszono kwestię tworzenia się konwencji oficjalnych obchodów rocznicy Powstania Warszawskiego, ataków atomowych na Hiroszimę i Nagasaki, pogromu Żydów w Krakowie oraz innych wystąpień antysemickich. Mowa także o kontrowersyjnej działalności Kazimierza Wyki jako redaktora naczelnego miesięcznika "Twórczość" w nawiązaniu do zawartości pierwszego numeru pisma, m.in. tekstu Romana Kołonieckiego "Nieznana Warszawa z lat okupacji" o warszawskich knajpach okupacyjnych prowadzonych przez arystokrację, artykułu Mieczysława Wiączka "Werbunek bohaterów", w którym autor opisuje jak w niemoralny sposób odradzała się Warszawa, oraz tekstu Hanny Malewskiej "Sierpień i wrzesień" o Powstaniu Warszawskim. Wspomniano również o I zjeździe Związku Zawodowego Literatów Polskich w Krakowie (prezesem był Jarosław Iwaszkiewicz), otwarciu radiostacji raszyńskiej oraz kwestii powrotów literatów z emigracji.
W materiale wykorzystano m.in. fragmenty "Dzienników" Marii Dąbrowskiej, "Wspomnień i zapisków" Hugo Steinhausa", artykułu "Borejsza mówi" Stefana Kisielewskiego oraz listu Juliana Tuwima do Józefa Wittlina. Premierowa emisja audycji autorstwa Ewy Stockiej-Kalinowskiej i Joanny Szwedowskiej odbyła się w Polskim Radiu 29 sierpnia 2010 roku.

Film details

Basic information

 • identification title
  Sierpień 2010-08-29
 • type of recording
  audio
 • running time
  59'56"
 • tytuł oryginalny
  Sierpień

Language

 • original language
  pl
 • subtitles
  brak
 • voice over
  brak

Legal information

Creators

Participants and performers

Contact an archivist

Pole wymagane
Pole wymagane
Pole wymagane
Pole wymagane
+

License information

License not available.

Produced by Polskie Radio S.A. 

Contact the producers to obtain a license for this content.