Quick Access Menu

Skip to content
Show menu

Prorok Ilja 2012-12-22

Description

Słuchowisko radiowe na podstawie dramatu Tadeusza Słobodzianka „Prorok Ilja”, przedstawiające historię ludności ze wsi w powiecie sokólskim, która żyje zgromadzona wokół prawosławnego proroka Ilji, który słynie z cudów.
Na początku lat 30-tych XX wieku Żyd Rotszyld z Białegostoku próbuje na wsi sprzedać obrazy Józefa Piłsudskiego, cara Mikołaja, carowej, Karola Marksa, Włodzimierza Lenina, Józefa Stalina, Matki Boskiej Ostrobramskiej oraz fotografię Proroka Ilji. Ludność jest oburzona kupczeniem i przegania Żyda.
Do prawosławnego proroka Ilji (Eliasz Klimowicz) przychodzą potrzebujący, uzależnieni i opętani. Ten wypędza z nich diabla, modli się, nawraca ich na boską drogę. Prorok przepowiada też rychły koniec świata, który jednak nie nachodzi. Okoliczna ludność wpada na pomysł, iż trzeba przyśpieszyć przyjście końca świata. Aby go wywołać postanawiają ukrzyżować proroka Ilję, aby doprowadzić do jego zmartwychwstania.
W dodatku ludność zauważa, że uzdrowienia przez proroka są jedynie pozorne – lokalny ślepiec nie zaczął widzieć, a miejscowy pijak nie przestał pić. Ludzie przestają wierzyć w świętość proroka Ilji.
Miejscowi postanawiają podzielić się na biblijne role i odegrać na próbę ukrzyżowanie Chrystusa, aby potem sprawnie ukrzyżować proroka Ilję. Przeprowadzając ukrzyżowanie spotykają Rotszylda. Ten wyjaśnia, że nie warto krzyżować, ponieważ prorok Ilia to zwykły człowiek i nie zmartwychwstanie. Mówi tez że zmartwychwstanie Chrystusa wymyślili ludzie. Rozwścieczona ludność postanawia, że przez Rotszylda przemawia Lucyfer i że to jego ukrzyżują. Po chwili jednak komunikują Rotszyldowi, iż żartowali.
Wreszcie ludność idzie do proroka Ilji, aby go ukrzyżować, temu jednak udaje się powstrzymać tłum i w zamiast ukrzyżowania pod krzyżem odbywa się „sąd ostateczny” w wykonaniu proroka Ilji nad mieszkańcami.

Film details

Basic information

 • identification title
  Prorok Ilja 2012-12-22
 • type of recording
  audio
 • running time
  01:04'05"
 • tytuł oryginalny
  Prorok Ilja

Language

 • original language
  pl
 • subtitles
  brak
 • voice over
  brak

Legal information

Creators

Participants and performers

Contact an archivist

Pole wymagane
Pole wymagane
Pole wymagane
Pole wymagane
+

License information

License not available.

Produced by Polskie Radio S.A. 

Contact the producers to obtain a license for this content.