Quick Access Menu

Skip to content
Show menu

prof. Jan Łopuski (5) 2009-10-16

Description

Zapiski ze współczesności to cykl audycji, które dają słuchaczowi możliwość zaznajomienia się z gościem programu – bohaterem tygodnia. Pisarze, artyści, naukowcy snują biograficzne wspomnienia lub dzielą się przemyśleniami i refleksjami na temat różnych zjawisk współczesnego świata.
W pięciu odcinkach swoje historie z przeszłości opowiada znawca prawa morskiego, popularyzator wiedzy o Polskim Państwie Podziemnym, profesor Jan Łopuski.
Początki bywają trudne. Także Janowi Łopuskiemu nie było łatwo zacząć nowego życia po powrocie do Polski. Odmówiono mu możliwości pracy w handlu zagranicznym i stosunkach międzynarodowych. Był to dla niego cios – świetnie wykształcony prawnik znał bowiem trzy języki obce. Zajął się więc ubezpieczeniami i przepracował w tej dziedzinie pięćdziesiąt lat. Wiedział, że musi mieć doskonałe kwalifikacje, bo sytuacja polityczna jest niepewna, więc szybko (bo już w 1951 roku) doktoryzował się na uniwersytecie w Poznaniu. Jako specjalista w prawie morskim, habilitację i tytuł profesorski uzyskał na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Powoli nasilała się potrzeba odbrązowienia przeszłości. Łopuski wiedział o strasznym losie inspektora Łukasza Cieplińskiego, który położył duże zasługi pod organizację środowiska AK-owskiego w Rzeszowie. Łopuski przypomniał o nim na konferencji w 1981 roku – cztery lata później główna aleja w Rzeszowie została nazwane jego nazwiskiem, a żona do tej pory żyjąca w nędzy, została otoczona opieką.

Film details

Basic information

 • identification title
  prof. Jan Łopuski (5) 2009-10-16
 • type of recording
  audio
 • running time
  14'23"
 • tytuł oryginalny
  prof. Jan Łopuski
 • episode
  (5) / 5

Language

 • original language
  pl
 • subtitles
  brak
 • voice over
  brak

Legal information

Creators

Participants and performers

Contact an archivist

Pole wymagane
Pole wymagane
Pole wymagane
Pole wymagane
+

License information

License not available.

Produced by Polskie Radio S.A. 

Contact the producers to obtain a license for this content.