Quick Access Menu

Skip to content
Show menu

Proces Alkibiadesa

Description

Audycja na temat odbywającego się w 415 roku przed naszą erą procesu nad ateńskim strategiem Alkibiadesem w sprawie obrazy bogów.
Audycja zawiera rozmowę redaktor Agnieszki Steckiej z filologiem klasycznym Iwoną Żółtowską. Podczas rozmowy poruszono tematy wojny i rozwoju kulturalnego państw greckich w V wieku p.n.e., wojny Sparty z miastem Argos i początku kariery Alkibiadesa.
Podczas audycji przybliżono sylwetkę Alkibiadesa (jego wyjątkową urodę i nietypowe zachowanie, postępowanie w czasie wojen ateńskich). Omówiono proces o obrazę bogów w czasie misteriów eleuzyńskich, ucieczkę Alkibiadesa do Sparty, a później do Persji, jego powrót do Aten i ponowny wybór na stratega. Rozmawiano również na temat ostatnich lat życia oraz zabójstwa Alkibiadesa.
Audycja ilustrowana fragmentami tekstów pochodzących z książki "Żywoty sławnych mężów" Plutarcha, w przekładzie Mieczysława Brożka, Pieśni z nieznanego utworu, Eurypidesa, w przekładzie Mieczysława Brożka oraz Wyrok Alkibiadesa [cytat według książki „Sprawa Alkibiadesa”, Aleksander Krawczuk].
Audycja ilustrowana muzyką instrumentalną. Brak zapowiedzi. Brak danych o wykorzystanych utworach muzycznych, ich autorach i wykonawcach.

Film details

Basic information

 • identification title
  Proces Alkibiadesa
 • type of recording
  audio
 • running time
  30'01"
 • tytuł oryginalny
  Proces Alkibiadesa

Language

 • original language
  pl
 • subtitles
  brak
 • voice over
  brak

Legal information

Creators

Participants and performers

Contact an archivist

Pole wymagane
Pole wymagane
Pole wymagane
Pole wymagane
+

License information

License not available.

Produced by Polskie Radio S.A. 

Contact the producers to obtain a license for this content.