Quick Access Menu

Skip to content
Show menu

Proces Ala Capone

Description

Audycja na temat odbywającego się w czerwcu 1931 roku procesu Alphonsa Capone, amerykańskiego przestępcy włoskiego pochodzenia.
Audycja zawiera rozmowę Agnieszki Steckiej z historykiem, doktorem Rafałem Habielskim oraz prawnikiem, doktorem Piotrem Girdwoyniem. Na początku audycji scharakteryzowano sytuację społeczną w Chicago w latach 20-tych oraz omówiono przyjęcie ustawy prohibicyjnej w Stanach Zjednoczonych. Przybliżono sylwetkę Alphonsa Capone (dzieciństwo, młodość, jego działalność przestępczą w Chicago, doskonały talent organizacyjny, spotkanie z Johnnym Torrio). Rozmawiano na temat zamordowania prokuratora McSwiggina w Dzień świętego Walentego, powołania grupy „Nietykalnych” w FBI w celu zdemaskowania Capone. Al Capone został aresztowany za przestępstwa ekonomiczne (przyznał się podczas pierwszej rozprawy do winy za przestępstwa podatkowe, a sędzia zsumował wszystkie jego przestępstwa) na 11 lat więzienia, a w końcu po kilku latach przeniesiony do Alcatraz. W roku 1939, w skutek złego stanu zdrowia, został zwolniony z więzienia. Złamany chorobą i więzieniem zmarł w 1947 roku. W audycji rozmawiano również na temat Ala Capone w kontekście legendy.

Audycja ilustrowana fragmentami tekstów pochodzących z książki "Mr. Capone" Roberta J. Schoenberga, w przekładzie Władysława Masiulanisa.
Audycja ilustrowana muzyką instrumentalną. Brak zapowiedzi. Brak danych o wykorzystanych utworach muzycznych, ich autorach i wykonawcach.

Film details

Basic information

 • identification title
  Proces Ala Capone
 • type of recording
  audio
 • running time
  29'57"
 • tytuł oryginalny
  Proces Ala Capone

Language

 • original language
  pl
 • subtitles
  brak
 • voice over
  brak

Legal information

Creators

Participants and performers

Contact an archivist

Pole wymagane
Pole wymagane
Pole wymagane
Pole wymagane
+

License information

License not available.

Produced by Polskie Radio S.A. 

Contact the producers to obtain a license for this content.