Quick Access Menu

Skip to content
Show menu

Polska Kronika Filmowa 9 1992-02-26

Description

Polska Kronika Filmowa to emitowany w latach 1944–94 cotygodniowy magazyn filmowy, realizowany przez warszawską Wytwórnię Filmów Fabularnych. Kroniki wyświetlane były w kinach przed rozpoczęciem seansów. Na poszczególne odcinki składały się materiały informujące o najważniejszych wydarzeniach w kraju, m.in. z zakresu życia kulturalnego, gospodarczego i społecznego.
Na ten odcinek Polskiej Kroniki Filmowej składają się następujące materiały:

„Według rozkładu" – ogólnopolski strajk ostrzegawczy zorganizowany przez „Solidarność” nie sparaliżował kraju. Jedynie 1/3 pracowników kolei wzięła udział w proteście. Część z nich nie należy do związku, inni zaś nie zgadzają się z jego polityką. Tak słaby odzew to dzwonek ostrzegawczy dla działaczy.

„Na własnym" – wzrasta udział prywatnego biznesu w polskiej gospodarce. Kolejną firmą, która zdecydowała się na wejście na rynek kapitałowy jest Wedel. Kronika pokazuje pierwsze chwile cukierniczej spółki na Warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. Część akcji została przeznaczona dla pracowników, którzy chętnie je nabywają. W ten sposób robotnicy przekształcili się nagle w kapitalistów.

„Na cudzym" – choć reformy gospodarcze okazały się trudne dla części społeczeństwa, napływ imigrantów ze Wschodu pokazuje, że Polska gospodarka się rozwija. Pracownicy z Białorusi, Ukrainy czy Rosji są pod wrażeniem sklepów pełnych towarów oraz wypłat, które są nieporównywalnie wyższe niż w ich ojczystych krajach.

Film details

Basic information

 • identification title
  Polska Kronika Filmowa 9 1992-02-26
 • type of recording
  audio-video
 • running time
  09'44"
 • tytuł oryginalny
  Polska Kronika Filmowa
 • episode
  9

Language

 • original language
  pl
 • subtitles
  brak
 • voice over
  brak

Legal information

Creators

Participants and performers

Contact an archivist

Pole wymagane
Pole wymagane
Pole wymagane
Pole wymagane
+

License information

License not available.

Produced by Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych 

Contact the producers to obtain a license for this content.