Quick Access Menu

Skip to content
Show menu

Polska Kronika Filmowa 9 1991-02-27

Description

Polska Kronika Filmowa to emitowany w latach 1944–94 cotygodniowy magazyn filmowy, realizowany przez warszawską Wytwórnię Filmów Fabularnych. Kroniki wyświetlane były w kinach przed rozpoczęciem seansów. Na poszczególne odcinki składały się materiały informujące o najważniejszych wydarzeniach w kraju, m.in. z zakresu życia kulturalnego, gospodarczego i społecznego.
Na ten odcinek Polskiej Kroniki Filmowej składają się następujące materiały:

„Ursus też" – już sam tytuł zwraca uwagę na skalę niepokojów społecznych za czasów rządów Jana Krzysztofa Bieleckiego. Robotnicy zakładu Ursus decydują się na rozpoczęcie strajku okupacyjnego w siedzibie zarządu firmy. Pracownicy są rozgoryczeni swoją sytuacją materialną. Przypominają, że to ich klasa przyczyniła się do upadku komunizmu, a teraz wiedzie jej się gorzej niż w poprzednim systemie.

„Obserwacja" – w siedzibie Telewizji Polskiej protestują środowiska dziennikarskie. Zarzewiem sporu są dalsze losy programu Obserwator, który chce pełnić rolę niezależnego dziennika. Jego twórcy uważają, że obecna władza ogranicza ich autonomię. Padają fundamentalne pytania o idee i sens funkcjonowania mediów.

„Co dalej?" – Komitety Obywatelskie przekształcają się w Krajowy Komitet Obywatelski, na którego czele staje Zdzisław Najder. Podczas posiedzenia trwa debata nad programem i przyszłością formacji, która ma stanowić zaplecze dla rządzących. Słyszymy wypowiedzi Zbigniewa Romaszewskiego i Janusza Korwin-Mikkego.

„Pan na śmieciach" – rewersem dla strajków w zakładach państwowych są historie przedsiębiorców wykorzystujących możliwości jakie daje wolny rynek. Jednym z nich jest założyciel firmy Long Frank, która zajmuje się wywozem śmieci. Jej prezes jeszcze niedawno był dozorcą, a dziś prowadzi prężne przedsiębiorstwo. Przyznaje, że nie wszystkim się to jednak podoba.

Film details

Basic information

 • identification title
  Polska Kronika Filmowa 9 1991-02-27
 • type of recording
  audio-video
 • running time
  10'07"
 • tytuł oryginalny
  Polska Kronika Filmowa
 • episode
  9

Language

 • original language
  pl
 • subtitles
  brak
 • voice over
  brak

Legal information

Creators

Participants and performers

Contact an archivist

Pole wymagane
Pole wymagane
Pole wymagane
Pole wymagane
+

License information

License not available.

Produced by Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych 

Contact the producers to obtain a license for this content.