Quick Access Menu

Skip to content
Show menu

Polska Kronika Filmowa 8 1991-02-20

Description

Polska Kronika Filmowa to emitowany w latach 1944–94 cotygodniowy magazyn filmowy, realizowany przez warszawską Wytwórnię Filmów Fabularnych. Kroniki wyświetlane były w kinach przed rozpoczęciem seansów. Na poszczególne odcinki składały się materiały informujące o najważniejszych wydarzeniach w kraju, m.in. z zakresu życia kulturalnego, gospodarczego i społecznego.
Kronika zatytułowana „Ręce precz" pokazuje jak szybko zmienia się percepcja kapitalizmu w Polsce. Twarde reformy gospodarcze wywołują protesty, a sam narrator poddaje w wątpliwość niektóre mechanizmy rządzące rynkiem. W pierwszej części programu widzimy jak zmieniają się ceny mieszkań. Eksperci szacują, że cena zakupu apartamentu w Warszawie nie różni się od tej w Paryżu. Stąd też nowe lokale kupują głównie firmy, Polonusi i pracownicy ambasad. Wysokie czynsze oraz import towarów z zagranicy uderzają w rodzime lokale usługowe. Kronika odwiedza zakłady krawieckie, szewskie czy fryzjerskie, których właściciele zastanawiają się, jak radzić sobie w obliczu rosnących kosztów.

Demonstracją spadającego poparcia dla reform gospodarczych są protesty. Przez Warszawę maszerują strajkujący pod banderą OPZZ. Sprzeciwiają się wprowadzeniu nowego podatku, tzw. „popiwku”, który uderza w pracowników zakładów państwowych. Słychać słynne już hasło „Balcerowicz musi odejść”, a także zarzuty pod adresem prezydenta („Lechu obiecałeś…”). Związkowcy postulują, aby państwo nie faworyzowało sektora prywatnego gospodarki.

Na koniec kroniki obserwujemy prace nad budową metra. A właściwie – brak prac spowodowany zimą. W tym czasie swoją premierę ma spektakl Janusza Józefowicza pt. Metro. Fragmenty musicalu towarzyszą zdjęciom z warszawskiej budowy.

Film details

Basic information

 • identification title
  Polska Kronika Filmowa 8 1991-02-20
 • type of recording
  audio-video
 • running time
  09'42"
 • tytuł oryginalny
  Polska Kronika Filmowa
 • episode
  8

Language

 • original language
  pl
 • subtitles
  brak
 • voice over
  brak

Legal information

Creators

Participants and performers

Contact an archivist

Pole wymagane
Pole wymagane
Pole wymagane
Pole wymagane
+

License information

License not available.

Produced by Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych 

Contact the producers to obtain a license for this content.