Quick Access Menu

Skip to content
Show menu

Polska Kronika Filmowa 7 1993-02-10

Description

Polska Kronika Filmowa to emitowany w latach 1944–94 cotygodniowy magazyn filmowy, realizowany przez warszawską Wytwórnię Filmów Fabularnych. Kroniki wyświetlane były w kinach przed rozpoczęciem seansów. Na poszczególne odcinki składały się materiały informujące o najważniejszych wydarzeniach w kraju, m.in. z zakresu życia kulturalnego, gospodarczego i społecznego.
Na ten odcinek Polskiej Kroniki Filmowej składają się następujące materiały:

„Bit określa świadomość" – w Pałacu Kultury odbyła się wystawa Komputer Expo 93. Prezentowane są na niej nowinki ze świata informatyki. Sprzedawcy zachwalają rewolucyjne urządzenia i najzmyślniejsze oprogramowanie („korzysta z niego armia Izraela”). Najwięcej do powiedzenia na temat komputerów, mają jednak dzieci, które bardzo swobodnie poruszają się po cyfrowym świecie. Narrator przewiduje, że na tym polu grozi nam pokoleniowa przepaść.

„Jak się sprzedać" – w nowych realiach gospodarki rynkowej niezbędna jest umiejętność autoprezentacji. Odpowiednio wykształcony animator uczy bezrobotnych, jak przygotować się do rozmowy o pracę. Oglądamy fragmenty zainscenizowanych castingów. „Staram się być w miarę uprzejma” – mówi młoda dziewczyna, a my wiemy, że przed animatorem jeszcze sporo pracy.

„Makler" – nowa profesja, którą stworzył w Polsce kapitalizm. Pracujący na giełdzie opowiadają o kulisach swojej pracy. Tłumaczą, jakie cechy są tutaj najważniejsze i na czym polega ryzyko. Narrator zauważa, że obrót akcjami nie różni się zbytnio od handlu na bazarze: trzeba sprzedać drożej niż się kupiło. Oto cała filozofia. Maklerzy zapewniają, że nie jest to jednak takie proste…

„Na pokaz" – trwa karnawał, co potęguje tylko zainteresowanie pokazem najnowszej kolekcji Jerzego Antkowiaka. Popularność projektanta wzrosła tym bardziej, że na rynku ukazała się właśnie jego książka Sekrety modnych pań. Kronika stara się rozwikłać jego tajemnicę, dokumentując wspomniany pokaz mody.

Film details

Basic information

 • identification title
  Polska Kronika Filmowa 7 1993-02-10
 • type of recording
  audio-video
 • running time
  10'15"
 • tytuł oryginalny
  Polska Kronika Filmowa
 • episode
  7

Language

 • original language
  pl
 • subtitles
  brak
 • voice over
  brak

Legal information

Creators

Participants and performers

Contact an archivist

Pole wymagane
Pole wymagane
Pole wymagane
Pole wymagane
+

License information

License not available.

Produced by Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych 

Contact the producers to obtain a license for this content.