Quick Access Menu

Skip to content
Show menu

Polska Kronika Filmowa 7 1992-02-12

Description

Polska Kronika Filmowa to emitowany w latach 1944–94 cotygodniowy magazyn filmowy, realizowany przez warszawską Wytwórnię Filmów Fabularnych. Kroniki wyświetlane były w kinach przed rozpoczęciem seansów. Na poszczególne odcinki składały się materiały informujące o najważniejszych wydarzeniach w kraju, m.in. z zakresu życia kulturalnego, gospodarczego i społecznego.
W materiale zatytułowanym „Laboratorium" ukazane są losy tarchomińskiej firmy farmaceutycznej Polfa, niegdyś giganta eksportującego penicylinę do czterdziestu krajów świata. Kronika prezentuje archiwalia mówiące o rosnącej produkcji i triumfie polskich naukowców. W okresie transformacji okazało się jednak, że zakład nie jest przygotowany do rynkowych realiów i spotykają go duże problemy. Penicylina zamiast do klientów trafia do magazynów, gdzie czeka na lepsze czasy.

Z kroniki dowiadujemy się również o pomniku upamiętniającym ofiary władzy ludowej. Dokładniej, więźniów politycznych mordowanych potajemnie w zakładzie karnym na ulicy Rakowieckiej. Miejsce powstania tego monumentu nie jest przypadkowe – znajduje się on na służewieckim cmentarzu, wokół którego chowane były ofiary systemu. W kronice pokazany jest też rzeźbiarz – Maciej Szańkowski przygotowujący się do prac nad symboliczną mogiłą.

Na zakończenie kroniki obserwujemy młodą beneficjentkę systemowych zmian. Młoda, zaradna dziewczyna to nowa polska bizneswoman. Pierwsza jaskółka rodzącej się w bólach klasy średniej. Bohaterka opowiada o swoim stosunku do pracy i pieniądza. Cieszą ją zmiany zachodzące na rynku, choć opowiada się rosnących nierównościach społecznych.

Film details

Basic information

 • identification title
  Polska Kronika Filmowa 7 1992-02-12
 • type of recording
  audio-video
 • running time
  09'40"
 • tytuł oryginalny
  Polska Kronika Filmowa
 • episode
  7

Language

 • original language
  pl
 • subtitles
  brak
 • voice over
  brak

Legal information

Creators

Participants and performers

Contact an archivist

Pole wymagane
Pole wymagane
Pole wymagane
Pole wymagane
+

License information

License not available.

Produced by Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych 

Contact the producers to obtain a license for this content.