Quick Access Menu

Skip to content
Show menu

Polska Kronika Filmowa 7 1991-02-13

Description

Polska Kronika Filmowa to emitowany w latach 1944–94 cotygodniowy magazyn filmowy, realizowany przez warszawską Wytwórnię Filmów Fabularnych. Kroniki wyświetlane były w kinach przed rozpoczęciem seansów. Na poszczególne odcinki składały się materiały informujące o najważniejszych wydarzeniach w kraju, m.in. z zakresu życia kulturalnego, gospodarczego i społecznego.
Na ten odcinek Polskiej Kroniki Filmowej składają się następujące materiały:

„Jak własne" – po czasach rozgrywanej propagandowo „przyjaźni narodów” przyszedł czas weryfikacji tych haseł. Z kroniki dowiadujemy się o Polakach, którzy pragną pomóc dzieciom urodzonym na terenach Czarnobyla. W tym celu zapraszają je na ferie do swoich domów. W dokumencie przedstawiona jest więź jak rodzi się pomiędzy dwójką ukraińskich dzieci, a zamieszkałą w Falenicy rodziną.

„Werdykt" – kronika pokazuje demonstrację przeciwników systemowego wprowadzania religii do szkół. Uznają oni, że ma ona uprzywilejowaną pozycję w stosunku do innych przedmiotów nieobowiązkowych, a warunki na jakich powraca do programu naruszają konstytucyjny zapis o rozdziale Kościoła i państwa. Ministerialną decyzję zaskarża także Rzecznik Praw Obywatelskich. Trybunał Konstytucyjny wydaje jednak opinię korzystną dla zwolenników religii w szkołach.

„Spółdzielnia „Szpilki” – w redakcji ilustrowanego magazynu odbywa się uroczystość przyznania Złotej Szpilki. Nagrodę za całokształt twórczości otrzymuję Jeremi Przybora, który z tej okazji wygłasza stosowną mowę. Gala to także okazja do przedstawienia nowego redaktora naczelnego pisma – Jacka Janczarskiego.

Film details

Basic information

 • identification title
  Polska Kronika Filmowa 7 1991-02-13
 • type of recording
  audio-video
 • running time
  09'24"
 • tytuł oryginalny
  Polska Kronika Filmowa
 • episode
  7

Language

 • original language
  pl
 • subtitles
  brak
 • voice over
  brak

Legal information

Creators

Participants and performers

Contact an archivist

Pole wymagane
Pole wymagane
Pole wymagane
Pole wymagane
+

License information

License not available.

Produced by Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych 

Contact the producers to obtain a license for this content.