Quick Access Menu

Skip to content
Show menu

Polska Kronika Filmowa 50 1993-12-08

Description

Polska Kronika Filmowa to emitowany w latach 1944–94 cotygodniowy magazyn filmowy, realizowany przez warszawską Wytwórnię Filmów Fabularnych. Kroniki wyświetlane były w kinach przed rozpoczęciem seansów. Na poszczególne odcinki składały się materiały informujące o najważniejszych wydarzeniach w kraju, m.in. z zakresu życia kulturalnego, gospodarczego i społecznego.
Na ten odcinek Polskiej Kroniki Filmowej składają się następujące materiały:
„W dniu urodzin" – materiał poświęcony koncertowi w warszawskiej Filharmonii Narodowej, który odbył się z okazji 60. urodzin Krzysztofa Pendereckiego. Jak podkreśla lektor: „Od dawna niczyje urodziny nie były tak uroczyście obchodzone. Przyćmiły 50-tkę Lecha Wałęsy i 60-tkę Czterdziestolatka”.

„Głosy z prawej" – reportaż z III-go Konwentu Unii Polityki Realnej, partii Janusza Korwin-Mikkego. W trakcie zjazdu wybrano część władz ugrupowania i dokonano uzgodnień programowych. Wśród postulatów znalazła się konieczność minimalizowania ingerencji państwa w życie prywatne obywateli oraz zachowanie możliwie najniższych podatków.

„Premiera Miss" – materiał poświęcony Ewie Wachowicz, nowej rzeczniczce prasowej rządu Waldemara Pawlaka, a także Miss Polonia 1992 roku. Przedstawione zostają zdjęcia z konferencji prasowej, w trakcie której Ewa Wachowicz wyjaśnia założenia swojej polityki informacyjnej.

„Z życia wraków" – dokument o polskich złomowiskach samochodowych, które pozwalają zaopatrzyć się w części wielu warsztatom. Niebezpieczny styl jazdy w Polsce sprzyja stłuczkom i licznym naprawom.

Film details

Basic information

 • identification title
  Polska Kronika Filmowa 50 1993-12-08
 • type of recording
  audio-video
 • running time
  10'08"
 • tytuł oryginalny
  Polska Kronika Filmowa
 • episode
  50

Language

 • original language
  pl
 • subtitles
  brak
 • voice over
  brak

Legal information

Creators

Participants and performers

Contact an archivist

Pole wymagane
Pole wymagane
Pole wymagane
Pole wymagane
+

License information

License not available.

Produced by Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych 

Contact the producers to obtain a license for this content.