Quick Access Menu

Skip to content
Show menu

Polska Kronika Filmowa 50 1992-12-09

Description

Polska Kronika Filmowa to emitowany w latach 1944–94 cotygodniowy magazyn filmowy, realizowany przez warszawską Wytwórnię Filmów Fabularnych. Kroniki wyświetlane były w kinach przed rozpoczęciem seansów. Na poszczególne odcinki składały się materiały informujące o najważniejszych wydarzeniach w kraju, m.in. z zakresu życia kulturalnego, gospodarczego i społecznego.
Na ten odcinek Polskiej Kroniki Filmowej składają się następujące materiały:

„Przesłuchanie" – specjalnie powołana komisja przesłuchuje członków Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego, którzy odpowiadają za wprowadzenie stanu wojennego. Po tym jak sejm uznał tę decyzję za bezprawną, złożono wniosek o pociągnięcie członków WRON do odpowiedzialności konstytucyjnej przed Trybunał Stanu i do odpowiedzialności karnej. Słyszymy wypowiedzi między innymi generałów Wojciecha Jaruzelskiego i Czesława Kiszczaka. Prezentowane są również materiały archiwalne.

„Powrót generała" – materiał filmowy pokazuje uroczystości towarzyszące sprowadzeniu do Polski urny z prochami generała Kazimierza Sosnowskiego. Z wielkimi honorami została ona złożona w bazylice archikatedralnej św. Jana Chrzciciela w Warszawie. Po dekadach na emigracji wielki patriota wraca do ojczyzny.

„Stara broń" – Kronika odwiedza warsztat płatnerza z Tarnowskich Gór. Śląski rzemieślnik wytwarza broń i zbroje, przypominając w ten sposób chlubną tradycję polskiego rycerstwa. Jego praca została doceniona – Katowicka Izba Rzemieślnicza oddelegowała go do reprezentowania regionu na wystawie w Kolonii. Z programu dowiadujemy się, że w Niemczech dzieła polskiego płatnerza spotkały się z nie mniejszym uznaniem.

„Inwazja" – krótki reportaż o Rosjanach, którzy – pomimo politycznych przemian – wciąż odwiedzają Polskę, by prowadzić handel. Często jest to sprzedaż przydrożna – na zaimprowizowanych stoiskach albo na gazecie. Pokazane są kadry z dworców, na które wjeżdżają pociągi z Moskwy. Handlarze opowiadają o swoim losie.

Film details

Basic information

 • identification title
  Polska Kronika Filmowa 50 1992-12-09
 • type of recording
  audio-video
 • running time
  10'15"
 • tytuł oryginalny
  Polska Kronika Filmowa
 • episode
  50

Language

 • original language
  pl
 • subtitles
  brak
 • voice over
  brak

Legal information

Creators

Participants and performers

Contact an archivist

Pole wymagane
Pole wymagane
Pole wymagane
Pole wymagane
+

License information

License not available.

Produced by Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych 

Contact the producers to obtain a license for this content.