Quick Access Menu

Skip to content
Show menu

Polska Kronika Filmowa 48 1993-11-24

Description

Polska Kronika Filmowa to emitowany w latach 1944–94 cotygodniowy magazyn filmowy, realizowany przez warszawską Wytwórnię Filmów Fabularnych. Kroniki wyświetlane były w kinach przed rozpoczęciem seansów. Na poszczególne odcinki składały się materiały informujące o najważniejszych wydarzeniach w kraju, m.in. z zakresu życia kulturalnego, gospodarczego i społecznego.
Na ten odcinek Polskiej Kroniki Filmowej składają się następujące materiały:
„Kuszenie kapitału"–reportaż ze spotkania Państwowej Agencji Inwestycji Zagranicznych z inwestorami. Przedstawiono na nim 52 projekty, m.in. zagospodarowania kopalni w Bełchatowie. Jak zauważa lektor, organizator „powiązał inicjatywy regionalne w zgrabne pęczki i zaczął kuszenie”.

„Dam pracę" – materiał poświęcony Targom Pracy. Firmy różnego rodzaju, w tym zagraniczne korporacje, przyjmowały na nich aplikacje na stanowiska, odpowiadały na pytania młodych osób i zachęcały do współpracy. Szczególnie pożądaną umiejętnością kandydatów okazuje się znajomość języka angielskiego.

„Wykręcić numer" – krótki dokument o postępie technologicznym w telefonii. Kamera Polskiej Kroniki Filmowej odwiedza Centrum Radiokomunikacji i Telefonii w Warszawie, a także Centralę Międzynarodową, którą budowano aż 13 lat.

„Trochę serca" – materiał poświęcony pomocy osobom upośledzonym umysłowo. Ośrodek powstały przy parafii św. Józefa w Warszawie codziennie prowadzi edukacyjne i terapeutyczne zajęcia.

Film details

Basic information

 • identification title
  Polska Kronika Filmowa 48 1993-11-24
 • type of recording
  audio-video
 • running time
  10'17"
 • tytuł oryginalny
  Polska Kronika Filmowa
 • episode
  48

Language

 • original language
  pl
 • subtitles
  brak
 • voice over
  brak

Legal information

Contact an archivist

Pole wymagane
Pole wymagane
Pole wymagane
Pole wymagane
+

License information

License not available.

Produced by Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych 

Contact the producers to obtain a license for this content.