Quick Access Menu

Skip to content
Show menu

Polska Kronika Filmowa 44 1992-10-28

Description

Polska Kronika Filmowa to emitowany w latach 1944–94 cotygodniowy magazyn filmowy, realizowany przez warszawską Wytwórnię Filmów Fabularnych. Kroniki wyświetlane były w kinach przed rozpoczęciem seansów. Na poszczególne odcinki składały się materiały informujące o najważniejszych wydarzeniach w kraju, m.in. z zakresu życia kulturalnego, gospodarczego i społecznego.
Na ten odcinek Polskiej Kroniki Filmowej składają się następujące materiały:

„Krzyż maltański" – materiał przedstawia obrzędy i konwent polskich joannitów, którzy po 53 latach nieobecności w przestrzeni publicznej próbują odnowić tradycję zakonu rycerskiego. Wartościami, które zamierzają krzewić są obrona ojczyzny i wiary, stojąc na straży białego krzyża św. Jana z Jerozolimy.

„We własnym interesie" – krótki reportaż z 19. Światowego Konwentu Small Businessu, który odbył się w warszawskiej Sali Kongresowej.

„Kolumb, Ty draniu!" – Polskie Stowarzyszenie Przyjaciół Indian zgromadziło się przed Ambasadą Stanów Zjednoczonych protestując przeciwko dominacji amerykańskiej w Ameryce Północnej i świętowaniu dnia Krzysztofa Kolumba, który, ich zdaniem, nie miał prawa do podboju ziem autochtonów.

„Żegnaj Prago" – materiał prezentuje współczesność warszawskiej Pragi, która popada w ruinę, choć stanowi ostoję przedwojennej Warszawy i jej folkloru. Wiele zabytków jest zaniedbanych i ulega rozpadowi – dzielnica wraz z mieszkańcami wydaje się być wymazana ze świadomości społecznej Warszawy.

Film details

Basic information

 • identification title
  Polska Kronika Filmowa 44 1992-10-28
 • type of recording
  audio-video
 • running time
  10'02"
 • tytuł oryginalny
  Polska Kronika Filmowa
 • episode
  44

Language

 • original language
  pl
 • subtitles
  brak
 • voice over
  brak

Legal information

Creators

Participants and performers

Contact an archivist

Pole wymagane
Pole wymagane
Pole wymagane
Pole wymagane
+

License information

License not available.

Produced by Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych 

Contact the producers to obtain a license for this content.