Quick Access Menu

Skip to content
Show menu

Polska Kronika Filmowa 42 1994-10-19

Description

Polska Kronika Filmowa to emitowany w latach 1944–94 cotygodniowy magazyn filmowy, realizowany przez warszawską Wytwórnię Filmów Fabularnych. Kroniki wyświetlane były w kinach przed rozpoczęciem seansów. Na poszczególne odcinki składały się materiały informujące o najważniejszych wydarzeniach w kraju, m.in. z zakresu życia kulturalnego, gospodarczego i społecznego.
Na ten odcinek Polskiej Kroniki Filmowej składają się następujące materiały:

„Policjanci bez granic" – materiał o działalności Krajowego Biura Interpolu. Jest to agenda międzynarodowej policji kryminalnej, która zajmuje się m.in. ściganiem sprawców morderstw i fałszerstw. W ramach Interpolu w 1994 roku współpracuje aż 174 państw z całego świata.

„Kto posprząta?" – materiał przedstawia udział Polski w realizacji akcji Sprzątanie Świata. Dzieci i młodzież, w ramach zajęć pozalekcyjnych, sprzątają wyznaczone tereny. Idea ta przywędrowała do Polski z Australii. Jak zaznacza narrator – nawet najbardziej ofiarna, ale okazjonalna praca nie zastąpi właściwych nawyków w życiu codziennym.

„Przystanek" – krótki reportaż z życia grafika Jana Nowaka, który od lat wykonuje litografie inspirowane życiem codziennym. Ten śląski artysta posłużył się obrazem przystanku autobusowego, jako metaforą ludzkiego życia.

„Między nami zwierzętami" – relacja z festynu zorganizowanego w ramach Światowego Tygodnia Zwierząt. Narrator poddaje w wątpliwość prawa ludzi do posiadania zwierząt, postulując przyjęcie perspektywy czworonogów.

Film details

Basic information

 • identification title
  Polska Kronika Filmowa 42 1994-10-19
 • type of recording
  audio-video
 • running time
  09'57"
 • tytuł oryginalny
  Polska Kronika Filmowa
 • episode
  42

Language

 • original language
  pl
 • subtitles
  brak
 • voice over
  brak

Legal information

Creators

Participants and performers

Contact an archivist

Pole wymagane
Pole wymagane
Pole wymagane
Pole wymagane
+

License information

License not available.

Produced by Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych 

Contact the producers to obtain a license for this content.