Quick Access Menu

Skip to content
Show menu

Polska Kronika Filmowa 40 1991-10-02

Description

Polska Kronika Filmowa to emitowany w latach 1944–94 cotygodniowy magazyn filmowy, realizowany przez warszawską Wytwórnię Filmów Fabularnych. Kroniki wyświetlane były w kinach przed rozpoczęciem seansów. Na poszczególne odcinki składały się materiały informujące o najważniejszych wydarzeniach w kraju, m.in. z zakresu życia kulturalnego, gospodarczego i społecznego.
Na ten odcinek Polskiej Kroniki Filmowej składają się następujące materiały:

„Jesienny rozkład jazdy" – materiał ukazuje Dworzec Centralny, który wypełniony jest międzynarodowymi reklamami i ofertami zagranicznych wycieczek. Jak mówi narrator, jest też polski akcent – strajk głodowy kolejarzy. Redukcje etatów zagrażają nie tylko rodzinom pracowników, ale także bezpieczeństwu pasażerów.

„X maszeruje" – materiał przedstawia marsz zwolenników niedawno powstałej partii X wraz z jej liderem Stanisławem Tymińskim. Zebrani skandują zarzuty względem sprawujących władzę, dają wyraz swojemu rozżaleniu i wyrażają obawy związane z upadkiem Polski.

„W Tworkach" – reportaż traktujący o setnej rocznicy powstania szpitala psychiatrycznego w Tworkach. Ukazana zostaje dzisiejsza codzienność zakładu, a także jego krótka historia zilustrowana starymi fotografiami. Tradycją tej placówki jest oparty na szacunku, przyjazności i uśmiechu stosunek do pacjentów.

Film details

Basic information

 • identification title
  Polska Kronika Filmowa 40 1991-10-02
 • type of recording
  audio-video
 • running time
  09'38"
 • tytuł oryginalny
  Polska Kronika Filmowa
 • episode
  40

Language

 • original language
  pl
 • subtitles
  brak
 • voice over
  brak

Legal information

Creators

Participants and performers

Contact an archivist

Pole wymagane
Pole wymagane
Pole wymagane
Pole wymagane
+

License information

License not available.

Produced by Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych 

Contact the producers to obtain a license for this content.