Quick Access Menu

Skip to content
Show menu

Polska Kronika Filmowa 4 1992-01-22

Description

Polska Kronika Filmowa to emitowany w latach 1944–94 cotygodniowy magazyn filmowy, realizowany przez warszawską Wytwórnię Filmów Fabularnych. Kroniki wyświetlane były w kinach przed rozpoczęciem seansów. Na poszczególne odcinki składały się materiały informujące o najważniejszych wydarzeniach w kraju, m.in. z zakresu życia kulturalnego, gospodarczego i społecznego.
Na ten odcinek Polskiej Kroniki Filmowej składają się następujące materiały:

„Wzrost ciśnienia" – raczkujący kapitalizm daje się we znaki najmniej zaradnym. Rosnące bezrobocie oraz coraz wyższe ceny w sklepach doprowadzają do ogólnopolskiego strajku. Tym razem jest to protest godzinny – ostrzegawczy, ale związkowcy z „Solidarności” zapowiadają jego wznowienie, jeśli sytuacja w kraju się nie poprawi. Nastroje społeczne radykalizują się. Podczas manifestacji słyszymy nawoływania do powołania rządu robotniczo-chłopskiego.

„W potrzebie" – prawdziwe oblężenie przeżywają Ośrodki Pomocy Społecznej. Zgłaszają się do nich nie tylko emeryci, renciści i osoby samotne, ale także ci, którzy nie poradzili sobie w realiach rynkowej konkurencji. Wspieranie tych osób jest podstawowym obowiązkiem społeczeństwa.

„Koniec imperium" – rezultatem rozpadu Związku Radzieckiego jest nie tylko wymiana szyldów i flag na budynkach administracji, ale i malejąca liczba Rosjan w Polsce – zarówno dygnitarzy, jak i prostych handlarzy. W Domu Przyjaźni Polsko-Radzieckiej otwarto amerykański bank.

Film details

Basic information

 • identification title
  Polska Kronika Filmowa 4 1992-01-22
 • type of recording
  audio-video
 • running time
  09'59"
 • tytuł oryginalny
  Polska Kronika Filmowa
 • episode
  4

Language

 • original language
  pl
 • subtitles
  brak
 • voice over
  brak

Legal information

Creators

Participants and performers

Contact an archivist

Pole wymagane
Pole wymagane
Pole wymagane
Pole wymagane
+

License information

License not available.

Produced by Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych 

Contact the producers to obtain a license for this content.