Quick Access Menu

Skip to content
Show menu

Polska Kronika Filmowa 39 1991-09-25

Description

Polska Kronika Filmowa to emitowany w latach 1944–94 cotygodniowy magazyn filmowy, realizowany przez warszawską Wytwórnię Filmów Fabularnych. Kroniki wyświetlane były w kinach przed rozpoczęciem seansów. Na poszczególne odcinki składały się materiały informujące o najważniejszych wydarzeniach w kraju, m.in. z zakresu życia kulturalnego, gospodarczego i społecznego.
Na ten odcinek Polskiej Kroniki Filmowej składają się następujące materiały:

„Rekord padł" – materiał przedstawia historię masztu Polskiego Radia. Fragmenty archiwalne z roku 1974 ukazują powstanie rekordowo wysokiego przekaźnika radiowego w Konstantynowie, a zdjęcia bieżące – pozostałości po nim. Maszt runął bowiem w czasie prac konserwatorskich 8 sierpnia 1991 roku.

„Chłopska jesień" – materiał prezentuje sytuację polskiego rolnictwa, które po tzw. reformie Balcerowicza chyli się ku upadkowi. Uprawianie zboża przestaje być opłacalne, wielu rolników bankrutuje. Ich przedstawiciele prowadzą strajk w Warszawie.

„Na rynku" – materiał ukazuje mnogość ofert sprzedaży i świadczenia usług na warszawskiej starówce. Żeby zostać zauważonym w gąszczu ofert, należy posiadać oryginalny pomysł. Przykładem może być bohater materiału, który za opłatą umożliwia zrobienie sobie zdjęcia z prezydentem Lechem Wałęsą, a raczej jego kartonową podobizną.

Film details

Basic information

 • identification title
  Polska Kronika Filmowa 39 1991-09-25
 • type of recording
  audio-video
 • running time
  09'53"
 • tytuł oryginalny
  Polska Kronika Filmowa
 • episode
  39

Language

 • original language
  pl
 • subtitles
  brak
 • voice over
  brak

Legal information

Creators

Participants and performers

Contact an archivist

Pole wymagane
Pole wymagane
Pole wymagane
Pole wymagane
+

License information

License not available.

Produced by Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych 

Contact the producers to obtain a license for this content.