Quick Access Menu

Skip to content
Show menu

Polska Kronika Filmowa 32 1991-08-07

Description

Polska Kronika Filmowa to emitowany w latach 1944–94 cotygodniowy magazyn filmowy, realizowany przez warszawską Wytwórnię Filmów Fabularnych. Kroniki wyświetlane były w kinach przed rozpoczęciem seansów. Na poszczególne odcinki składały się materiały informujące o najważniejszych wydarzeniach w kraju, m.in. z zakresu życia kulturalnego, gospodarczego i społecznego.
Na ten odcinek Polskiej Kroniki Filmowej składają się następujące materiały:

„Szczękościsk" – ukazuje chaotyczne targowisko pod Pałacem Kultury. Biuro Ochrony Point sprawuje pieczę nad bezpieczeństwem w tym miejscu. Jego przedstawiciel opowiada widzom o licznych przestępstwach, do których dochodzi na terenie bazaru i przestrzega przed najczęstszymi niebezpieczeństwami. Jak się dowiadujemy, zapadła już decyzja o likwidacji targowiska.

„Wyjście z cieplarni" – materiał prezentujący problemy hodowców kwiatów szklarniowych, którzy nie potrafią dostosować się do nowej rzeczywistości wolnorynkowej. Brak dotacji od państwa oraz duży import z Zachodu przyczynia się do upadłości ich niewielkich, w skali świata, gospodarstw.

„Zsiadłe mleko" – materiał, który ukazuje podobny problem. Dostawcy mleka rezygnują z hodowli bydła, które staje się nieopłacalne – ich produkty wydają się za drogie i często nie spełniają nowych norm czystości. Odwiedzany przez ekipę kroniki zakład mleczarski w Mińsku Mazowieckim chyli się ku upadkowi.

„Byczo jest!" – na warszawski Stadion Dziesięciolecia zawitała korrida. Choć ma być jedynie bezkrwawą imitacją hiszpańskiego widowiska, obrońcy zwierząt protestują przeciwko wydarzeniu, które i tak jest męczarnią dla uczestniczących w nim byków i koni. Narrator zgadza się z kontestującymi i podsumowuje: „ [Korrida] czy prawdziwa czy lipna, niech z Polski zniknie”.

Film details

Basic information

 • identification title
  Polska Kronika Filmowa 32 1991-08-07
 • type of recording
  audio-video
 • running time
  10'12"
 • tytuł oryginalny
  Polska Kronika Filmowa
 • episode
  32

Language

 • original language
  pl
 • subtitles
  brak
 • voice over
  brak

Legal information

Creators

Contact an archivist

Pole wymagane
Pole wymagane
Pole wymagane
Pole wymagane
+

License information

License not available.

Produced by Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych 

Contact the producers to obtain a license for this content.