Quick Access Menu

Skip to content
Show menu

Polska Kronika Filmowa 32 1990-08-08

Description

Polska Kronika Filmowa to emitowany w latach 1944–94 cotygodniowy magazyn filmowy, realizowany przez warszawską Wytwórnię Filmów Fabularnych. Kroniki wyświetlane były w kinach przed rozpoczęciem seansów. Na poszczególne odcinki składały się materiały informujące o najważniejszych wydarzeniach w kraju, m.in. z zakresu życia kulturalnego, gospodarczego i społecznego.
Na ten odcinek Polskiej Kroniki Filmowej składają się następujące materiały:

„Minuta ciszy" – uczczenie 46. rocznicy Powstania Warszawskiego – 1 sierpnia podczas godziny „W” zapanowała w mieście minuta ciszy. Dokument zestawia ujęcia stojących w milczeniu przechodniów oraz zapalających znicze na cmentarzu z archiwalnymi nagraniami z Powstania.

„Pamięć z Kamienia" – materiał przedstawia warszawskie pomniki upamiętniające Powstanie Warszawskie wzniesione w czasach PRL-u, analizując ich nieczytelność i umiejscowienie w tkance miejskiej. Narrator mówi o zamazywaniu znaczeń i pamięci.

„Droga" – to obraz rodzącego się Ruchu Obywatelskiego Akcja Demokratyczna i rejestracja spotkania inaugurującego w auli Politechniki Warszawskiej, podczas której przemawiali m.in. Władysław Frasyniuk, Adam Michnik i Zbigniew Bujak.

„Wakacje" – materiał ukazuje sytuację dzieci z ubogich rodzin, które wakacje spędzają biegając po swoich podwórkach. Powstają jednak państwowe i prywatne inicjatywy pomocy, które organizują i dofinansowują bezpłatne letnie kolonie.

Film details

Basic information

 • identification title
  Polska Kronika Filmowa 32 1990-08-08
 • type of recording
  audio-video
 • running time
  09'24"
 • tytuł oryginalny
  Polska Kronika Filmowa
 • episode
  32

Language

 • original language
  pl
 • subtitles
  brak
 • voice over
  brak

Legal information

Contact an archivist

Pole wymagane
Pole wymagane
Pole wymagane
Pole wymagane
+

License information

License not available.

Produced by Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych 

Contact the producers to obtain a license for this content.