Quick Access Menu

Skip to content
Show menu

Polska Kronika Filmowa 30 1994-07-27

Description

Polska Kronika Filmowa to emitowany w latach 1944–94 cotygodniowy magazyn filmowy, realizowany przez warszawską Wytwórnię Filmów Fabularnych. Kroniki wyświetlane były w kinach przed rozpoczęciem seansów. Na poszczególne odcinki składały się materiały informujące o najważniejszych wydarzeniach w kraju, m.in. z zakresu życia kulturalnego, gospodarczego i społecznego.
Na ten odcinek Polskiej Kroniki Filmowej składają się następujące materiały:

„Wtedy na Woli" – materiał na temat powstania na warszawskiej Woli. W przeddzień jego kolejnej rocznicy wydarzenia z 1944 roku wspomina ich uczestnik, Jan Zacharski, który w chwili wybuchu walk miał zaledwie 14 lat. Wspomina euforię i radość, które towarzyszyły wybuchowi powstania i zawód, kiedy okazało się, że powstańcom nie ruszy z pomocą Armia Czerwona. Opowiada o kontrofensywie oddziałów niemieckich i ukraińskich, które od 5 sierpnia rozpoczęły pacyfikację miasta i eksterminację jego ludności. „Pięć dni trwała nadzieja, dłużej trwała rzeź” – mówi narrator.

„Był las" – materiał z Kuźni Raciborskiej gdzie mijają dwa lata od największego w Europie pożaru lasów. W czasie pożaru zniszczeniu uległy tysiące hektarów lasu – na odbudowę ściółki i drzewostanu trzeba będzie nawet kilkudziesięciu lat. Akcję gaszenia pożaru wspomina jeden ze strażaków: mówi o zdezorientowanych zwierzętach biegających po pogorzelisku i kolegach, którzy oddali życie walcząc z żywiołem.

„Był dwór" – około 18 tysięcy dworków przetrwało II wojnę światową, ale ledwie 700 w dobrej kondycji doczekało przemian ustrojowych. Odwiedzamy Rochale-Wielkie w okolicach Warszawy, gdzie znajduje się jeden z takich zdewastowanych obiektów. Podobnie jest w Strzyżewie, gdzie niszczeje dworek, którego korzenie sięgają XVI wieku. W Tułowicach znajduje się z kolei dwór klasycystyczny, który został odrestaurowany przez nowych właścicieli. Ten charakterystyczny typ zabudowy występuje jedynie w Polsce. Czy jest nadzieja, że uratujemy dwory polskie przed zniszczeniem i dewastacją?

„Odnowiciele" – materiał z pracowni konserwatorskiej Doroty Niesiołowskiej, która opowiada o specyfice pracy konserwatora sztuki i zasadach, które złożyły się na unikalną polską szkołę konserwacji. Cechuje ją swoisty puryzm – naczelnym założeniem jest nieingerowanie w dzieło sztuki, co odróżnia ją od jej zachodnich odpowiedników. Z materiału dowiadujemy się o ciekawych odkryciach, których konserwatorzy dokonują, pracując nad starymi płótnami.

Film details

Basic information

 • identification title
  Polska Kronika Filmowa 30 1994-07-27
 • type of recording
  audio-video
 • running time
  10'13"
 • tytuł oryginalny
  Polska Kronika Filmowa
 • episode
  30

Language

 • original language
  pl
 • subtitles
  brak
 • voice over
  brak

Legal information

Contact an archivist

Pole wymagane
Pole wymagane
Pole wymagane
Pole wymagane
+

License information

License not available.

Produced by Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych 

Contact the producers to obtain a license for this content.