Quick Access Menu

Skip to content
Show menu

Polska Kronika Filmowa 30 1993-07-21

Description

Polska Kronika Filmowa to emitowany w latach 1944–94 cotygodniowy magazyn filmowy, realizowany przez warszawską Wytwórnię Filmów Fabularnych. Kroniki wyświetlane były w kinach przed rozpoczęciem seansów. Na poszczególne odcinki składały się materiały informujące o najważniejszych wydarzeniach w kraju, m.in. z zakresu życia kulturalnego, gospodarczego i społecznego.
Na ten odcinek Polskiej Kroniki Filmowej składają się następujące materiały:

„VAT ma wielkie oczy" – materiał prezentuje rzeczywistość gospodarczą po zmianach w systemie podatkowym. Zamiast podatku obrotowego, wprowadzono tajemniczy VAT, czyli podatek do wartości dodanej, który wpływa na ceny sprzedawanych towarów. Sposób jego obliczania jest tak niezwykle zawiły, że sprawia trudności nawet pracownikom Izby Skarbowej.

„Na aucie" – PZPN obraduje w sprawie oskarżeń o korupcję w rozgrywkach piłkarskich i odsunięciu m.in. Legii Warszawa z kwalifikacji o Puchar Polski. Spotkanie działaczy toczy się na terenie jednostki wojskowej, którą na zewnątrz okupują agresywni kibice drużyny, wykrzykujący nazistowskie hasła i groźby.

„Na boisku" – materiał przedstawia zgromadzenie Świadków Jehowy na stadionie Legii Warszawa. Lektor mówi, że „ten odłam chrześcijaństwa był do niedawna nielegalny". W reportażu widzimy jak pod hasłem „Pouczeni przez Boga” liczni wyznawcy przyjmują obrządek chrztu.

Film details

Basic information

 • identification title
  Polska Kronika Filmowa 30 1993-07-21
 • type of recording
  audio-video
 • running time
  09'45"
 • tytuł oryginalny
  Polska Kronika Filmowa
 • episode
  30

Language

 • original language
  pl
 • subtitles
  brak
 • voice over
  brak

Legal information

Contact an archivist

Pole wymagane
Pole wymagane
Pole wymagane
Pole wymagane
+

License information

License not available.

Produced by Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych 

Contact the producers to obtain a license for this content.