Quick Access Menu

Skip to content
Show menu

Polska Kronika Filmowa 27 1992-07-01

Description

Polska Kronika Filmowa to emitowany w latach 1944–94 cotygodniowy magazyn filmowy, realizowany przez warszawską Wytwórnię Filmów Fabularnych. Kroniki wyświetlane były w kinach przed rozpoczęciem seansów. Na poszczególne odcinki składały się materiały informujące o najważniejszych wydarzeniach w kraju, m.in. z zakresu życia kulturalnego, gospodarczego i społecznego.
Na niniejsze wydanie Kroniki składają się następujące materiały: „Terminal”, „Teczki przed Trybunałem”, „Właściciele Warszawy”, „Big Mac nadchodzi”.
„Terminal” – materiał poświęcony nowemu Terminalowi 1 międzynarodowego portu lotniczego Warszawa-Okęcie. Uroczystego otwarcia przestrzeni – największej inwestycji transportowej ostatnich kilkunastu lat w Polsce – dokonał premier Waldemar Pawlak wespół z kardynałem Józefem Glempem.
„Teczki przed Trybunałem” –relacja z ogłoszenia wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie uchwały Sejmu, która nakazała ministrowi spraw wewnętrznych ujawnienie nazwisk posłów, senatorów, ministrów, wojewodów, sędziów i prokuratorów będących tajnymi współpracownikami służb PRL. Trybuna ł uznał ją za niezgodną z konstytucją.
„Właściciele Warszawy” – materiał poświęcony staraniom osób, których rodziny na mocy dekretu Bieruta z 1945 roku utraciły prawo własności warszawskich nieruchomości o odzyskanie rodzinnego mienia. Na mocy Dekretu na własność gminy m.st. Warszawy przeszły wszelkie grunty w przedwojennych granicach miasta.
„Big Mac nadchodzi” – relacja z otwarcia pierwszego w Polsce lokalu sieci McDonald’s. Widzimy gigantyczną kolejkę do restauracji zlokalizowanej na rogu warszawskich ulic Marszałkowskiej i Świętokrzyskiej. Uroczystego przecięcia wstęgi dokonał Jacek Kuroń.

Film details

Basic information

 • identification title
  Polska Kronika Filmowa 27 1992-07-01
 • type of recording
  audio-video
 • running time
  09'58"
 • tytuł oryginalny
  Polska Kronika Filmowa
 • episode
  27

Language

 • original language
  pl
 • subtitles
  brak
 • voice over
  brak

Legal information

Creators

Participants and performers

Contact an archivist

Pole wymagane
Pole wymagane
Pole wymagane
Pole wymagane
+

License information

License not available.

Produced by Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych 

Contact the producers to obtain a license for this content.