Quick Access Menu

Skip to content
Show menu

Polska Kronika Filmowa 27 1991-07-03

Description

Polska Kronika Filmowa to emitowany w latach 1944–94 cotygodniowy magazyn filmowy, realizowany przez warszawską Wytwórnię Filmów Fabularnych. Kroniki wyświetlane były w kinach przed rozpoczęciem seansów. Na poszczególne odcinki składały się materiały informujące o najważniejszych wydarzeniach w kraju, m.in. z zakresu życia kulturalnego, gospodarczego i społecznego.
W pierwszej części Kroniki zatytułowanej „Prezydent zamiast sejmu" przyglądamy się gęstniejącej atmosferze pomiędzy władzą wykonawczą, a ustawodawczą. Zarzewiem sporu jest ustawa o ordynacji wyborczej. Ostatecznie sejm odrzuca prezydenckie weto – w programie możemy wysłuchać argumenty obu stron konfliktu.

Podczas gdy politycy debatują nad ordynacją, na ulicy Polskiej w Warszawie zmienia się niewiele. Senny klimat, wysokie bezrobocie i brak wiary w zmiany na lepsze. Rozgoryczeni mieszkańcy narzekają na polityków, którzy zapomnieli o swoich wyborcach. Jedyne, co się zmieniło to fakt, że można teraz bez obaw narzekać.

Rozczarowanie sytuacją polityczną staje się siłą napędową nowych partii. Nawet tak egzotycznych jak Polska Partia Przyjaciół Piwa. Kronika pokazuje spotkanie z prezesem nowopowstałego ugrupowania – Januszem Rewińskim. Jego formacja ma w programie między innymi ochronę środowiska. Jak wiadomo, bez czystej wody nie zrobi się dobrego piwa.

Film details

Basic information

 • identification title
  Polska Kronika Filmowa 27 1991-07-03
 • type of recording
  audio-video
 • running time
  09'58"
 • tytuł oryginalny
  Polska Kronika Filmowa
 • episode
  27

Language

 • original language
  pl
 • subtitles
  brak
 • voice over
  brak

Legal information

Creators

Participants and performers

Contact an archivist

Pole wymagane
Pole wymagane
Pole wymagane
Pole wymagane
+

License information

License not available.

Produced by Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych 

Contact the producers to obtain a license for this content.