Quick Access Menu

Skip to content
Show menu

Polska Kronika Filmowa 26 1991-06-26

Description

Polska Kronika Filmowa to emitowany w latach 1944–94 cotygodniowy magazyn filmowy, realizowany przez warszawską Wytwórnię Filmów Fabularnych. Kroniki wyświetlane były w kinach przed rozpoczęciem seansów. Na poszczególne odcinki składały się materiały informujące o najważniejszych wydarzeniach w kraju, m.in. z zakresu życia kulturalnego, gospodarczego i społecznego.
Pierwszy materiał, zatytułowany „Bezdomni" pokazuje działalność przychodni prowadzonej przez Lekarzy Świata. Organizacja działa w Polsce od 1984 roku i oferuje pomoc wszystkim tym, którzy nie mogą liczyć na opiekę lekarską finansowaną przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Jej celem jest nie tylko dbanie o zdrowie osób bezdomnych, ale także o ich godność. Pracownicy organizacji wierzą, że w ten sposób mogą pomóc swoim pacjentom w resocjalizacji.

W Kronice poruszony jest także temat drożejących leków. Tych, które przepisywane są na receptę po prostu brakuje. Stąd też otwierają się apteki prywatne, ale oferowane w nich leki są nierzadko dużo droższe. W efekcie lokale te świecą pustkami.

Bohaterami kolejnego materiału są rolnicy, którzy nie mogąc poradzić sobie w realiach wolnego rynku rolnicy zaczynają zaciągać kredyty. Ich wysokie oprocentowanie sprawia, że wielu z nich ma kłopoty z ich spłatą. Mieszkańcy wsi zwracają uwagę, że w najgorszej sytuacji są właściciele dużych gospodarstw. Już na tym wczesnym etapie transformacji wielu z nich wspomina poprzedni ustrój z rozrzewnieniem.

Ostatni materiał w programie poświęcony jest Gustawowi Herlingowi-Grudzińskiemu, który po pół wieku nieobecności wrócił do Polski. Na spotkaniu z czytelnikami pisarz opowiada o swoim zadziwieniu obecną Warszawą. Komentuje także ostatnie wydarzenia polityczne, takie jak rządy Mazowieckiego, niefortunną wypowiedź Bronisława Geremka („najwidoczniej społeczeństwo jeszcze nie dojrzało”) czy fenomen Stana Tymińskiego.

Film details

Basic information

 • identification title
  Polska Kronika Filmowa 26 1991-06-26
 • type of recording
  audio-video
 • running time
  10'13"
 • tytuł oryginalny
  Polska Kronika Filmowa
 • episode
  26

Language

 • original language
  pl
 • subtitles
  brak
 • voice over
  brak

Legal information

Creators

Participants and performers

Contact an archivist

Pole wymagane
Pole wymagane
Pole wymagane
Pole wymagane
+

License information

License not available.

Produced by Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych 

Contact the producers to obtain a license for this content.