Quick Access Menu

Skip to content
Show menu

Polska Kronika Filmowa 24 1992-06-09

Description

Polska Kronika Filmowa to emitowany w latach 1944–94 cotygodniowy magazyn filmowy, realizowany przez warszawską Wytwórnię Filmów Fabularnych. Kroniki wyświetlane były w kinach przed rozpoczęciem seansów. Na poszczególne odcinki składały się materiały informujące o najważniejszych wydarzeniach w kraju, m.in. z zakresu życia kulturalnego, gospodarczego i społecznego.
Na ten odcinek Polskiej Kroniki Filmowej składają się następujące materiały: „Shalom”, „Jak cię widzą”, „Wajda na planie”, „Sztuka uliczna”.
„Shalom” – materiał poświęcony pierwszej, historycznej wizycie prezydenta Izraela, Chaima Herzoga, w Polsce. Więzi polsko-żydowskie zerwała II wojna światowa – to na terenach okupowanej Polski nazistowskie Niemcy usiłowały zrealizować ideę „ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej”. O obecności Żydów w Polsce przypominają dzisiaj głównie pomniki, ale nie można zapominać o wspólnej, wielosetletniej koegzystencji obu narodów. Czy wspólna – czasem niełatwa – przeszłość będzie dobrym fundamentem dla przyszłej współpracy?
„Jak cię widzą” – reportaż z kursu wizerunkowego, w którym biorą udział młode kobiety. Dzięki zajęciom dowiadują się one, jak się poruszać z gracją czy jak ciekawie zaprezentować swoje umiejętności i osobowość. Czy dzięki kursowi osiągną sukcesy zawodowe i będą miały szanse spełnić swoje ambicje?
„Wajda na planie” – reportaż z planu filmu pt. „Pierścionek z orłem w koronie" w reżyserii Andrzeja Wajdy. Reżyser opowiada o powodach, dla których po latach wraca do tematyki powstania warszawskiego, a także o zmianie filozofii towarzyszącej tworzeniu kina wojennego.
„Sztuka uliczna” – materiał o ulicach i toczącym się na nich artystyczno-handlowym życiu.Po latach szarości nasza rzeczywistość gwałtownie się zmienia i nabiera koloru, a Warszawa zaczyna aspirować do miana europejskiej metropolii.

Film details

Basic information

 • identification title
  Polska Kronika Filmowa 24 1992-06-09
 • type of recording
  audio-video
 • running time
  09'31"
 • tytuł oryginalny
  Polska Kronika Filmowa
 • episode
  24

Language

 • original language
  pl
 • subtitles
  brak
 • voice over
  brak

Legal information

Creators

Participants and performers

Contact an archivist

Pole wymagane
Pole wymagane
Pole wymagane
Pole wymagane
+

License information

License not available.

Produced by Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych 

Contact the producers to obtain a license for this content.