Quick Access Menu

Skip to content
Show menu

Polska Kronika Filmowa 23 1994-06-08

Description

Polska Kronika Filmowa to emitowany w latach 1944–94 cotygodniowy magazyn filmowy, realizowany przez warszawską Wytwórnię Filmów Fabularnych. Kroniki wyświetlane były w kinach przed rozpoczęciem seansów. Na poszczególne odcinki składały się materiały informujące o najważniejszych wydarzeniach w kraju, m.in. z zakresu życia kulturalnego, gospodarczego i społecznego.
Na ten odcinek Polskiej Kroniki Filmowej składają się następujące materiały:

„Odrzuceni" – materiał z 4. edycji memoriału organizowanego w Warszawie przez Marka Kotańskiego, którego celem jest okazanie solidarności z chorymi na AIDS. Niestety, frekwencja była niska. Walka z wykluczeniem społecznym to zadanie na długie lata.

„Misjonarze" – materiał, w którym o masakrze ludności Tutsi w Rwandzie opowiadają polscy misjonarze przebywający wówczas na miejscu. Relację o rwandyjskich czystkach etnicznych misjonarze złożyli także polskim parlamentarzystom.

„Ziemia niczyja" – materiał o trudnej sytuacji w byłych PGR rozsianych po Polsce. Białowąs, Kłodzino czy Łeknica – ich mieszkańcy zostali pozostawieni sami sobie. Majątek dawnych gospodarstw został wyprzedany lub rozkradziony. Lata pracy w PGR sprawiły, że miejscowi stali się bierni i po ich upadku pogrążają się w marazmie – zupełnie nie potrafią się odnaleźć w nowej rzeczywistości. Państwo nie ma dla nich niestety żadnej oferty.

„Obrazki z epoki" – materiał z Muzeum im. Xawerego Dunikowskiego w warszawskiej Królikarni, gdzie odbywa się wystawa sztuki socrealistycznej.

Film details

Basic information

 • identification title
  Polska Kronika Filmowa 23 1994-06-08
 • type of recording
  audio-video
 • running time
  10'11"
 • tytuł oryginalny
  Polska Kronika Filmowa
 • episode
  23

Language

 • original language
  pl
 • subtitles
  brak
 • voice over
  brak

Legal information

Contact an archivist

Pole wymagane
Pole wymagane
Pole wymagane
Pole wymagane
+

License information

License not available.

Produced by Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych 

Contact the producers to obtain a license for this content.