Quick Access Menu

Skip to content
Show menu

Polska Kronika Filmowa 2 1994-01-12

Description

Polska Kronika Filmowa to emitowany w latach 1944–94 cotygodniowy magazyn filmowy, realizowany przez warszawską Wytwórnię Filmów Fabularnych. Kroniki wyświetlane były w kinach przed rozpoczęciem seansów. Na poszczególne odcinki składały się materiały informujące o najważniejszych wydarzeniach w kraju, m.in. z zakresu życia kulturalnego, gospodarczego i społecznego.
Na ten odcinek Polskiej Kroniki Filmowej składają się następujące materiały:

„Ojciec Maksymilian" – reportaż zrealizowany w Bazylice w podwarszawskim Niepokalanowie – miejscu, do którego sprowadził braci Franciszkanów ojciec Maksymilian Kolbe. Brat Innocenty Wójcik kreśli obraz świętego jako niezwykle pracowitego erudyty, który w każdej sytuacji pozostawał ciepłym człowiekiem.

„Żegnaj Lutku" – materiał poświęcony Ludwikowi Perskiemu, wybitnemu polskiemu dokumentaliście i współtwórcy Polskiej Kroniki Filmowej, który zmarł 28 grudnia 1993 roku.

„Telewizja do czytania" – dokument o początkach Telegazety w Polsce. W chwili powstania materiału ponad sześć milionów telewizorów w kraju było już przystosowanych do odbierania teletekstu. Redakcja Telegazety publikowała wówczas około tysiąca stron artykułów dziennie.

„Człowiek roku" – reportaż z gali przyznania tytułu „Człowieka roku” przez tygodnik „Wprost”. Laureatem nagrody w 1994 roku został Aleksander Kwaśniewski.

Film details

Basic information

 • identification title
  Polska Kronika Filmowa 2 1994-01-12
 • type of recording
  audio-video
 • running time
  10'12"
 • tytuł oryginalny
  Polska Kronika Filmowa
 • episode
  2

Language

 • original language
  pl
 • subtitles
  brak
 • voice over
  brak

Legal information

Contact an archivist

Pole wymagane
Pole wymagane
Pole wymagane
Pole wymagane
+

License information

License not available.

Produced by Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych 

Contact the producers to obtain a license for this content.