Quick Access Menu

Skip to content
Show menu

Polska Kronika Filmowa 2 1993-01-06

Description

Polska Kronika Filmowa to emitowany w latach 1944–94 cotygodniowy magazyn filmowy, realizowany przez warszawską Wytwórnię Filmów Fabularnych. Kroniki wyświetlane były w kinach przed rozpoczęciem seansów. Na poszczególne odcinki składały się materiały informujące o najważniejszych wydarzeniach w kraju, m.in. z zakresu życia kulturalnego, gospodarczego i społecznego.
Na ten odcinek Polskiej Kroniki Filmowej składają się następujące materiały:

„Uliczna debata" – nie tylko Sejm i Senat są arenami politycznych debat. Na ulicach Warszawy swoje niezadowolenie manifestują zarówno przeciwnicy ustawy o planowaniu rodziny, jak i kolejne grupy zawodowe domagające się przywilejów. Izba pod chmurką jest otwarta całą dobę, choć jej obrad nie protokołuje nikt.

„Akademia policyjna" ­– zmienia się umundurowanie, a także wyposażenie polskiej policji. Zmieniają się także sojusznicy. Polskie służby ćwiczą obecnie pod okiem instruktorów z Francji czy Stanów Zjednoczonych. W Kronice pokazane są fragmenty zajęć z samoobrony, a także szkolenia z komputerowych baz danych i wykorzystania sprzętu laboratoryjnego.

„Za wysokie progi" – pracownie architektoniczne przygotowują nowe oferty dla raczkującej polskiej klasy średniej. W podwarszawskich miejscowościach powstają osiedla dla nowej elity ekonomicznej. W modzie są dworki, które nawiązują do polskich tradycji szlacheckich. Deweloperzy przyznają, że popyt jest zaskakująco duży.

„Kuszenie" – polski krajobraz zdominowały reklamy. Zewsząd do zakupów namawiają nas plakaty, billboardy, komunikaty audio i wideo. Jak zauważa narrator: „już tylko bieda chroni człowieka przed terrorem konsumpcyjnym sianym przez reklamę.” Nic dodać, nic ująć.

Film details

Basic information

 • identification title
  Polska Kronika Filmowa 2 1993-01-06
 • type of recording
  audio-video
 • running time
  10'06"
 • tytuł oryginalny
  Polska Kronika Filmowa
 • episode
  2

Language

 • original language
  pl
 • subtitles
  brak
 • voice over
  brak

Legal information

Creators

Participants and performers

Contact an archivist

Pole wymagane
Pole wymagane
Pole wymagane
Pole wymagane
+

License information

License not available.

Produced by Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych 

Contact the producers to obtain a license for this content.