Quick Access Menu

Skip to content
Show menu

Polska Kronika Filmowa 2 1992-01-08

Description

Polska Kronika Filmowa to emitowany w latach 1944–94 cotygodniowy magazyn filmowy, realizowany przez warszawską Wytwórnię Filmów Fabularnych. Kroniki wyświetlane były w kinach przed rozpoczęciem seansów. Na poszczególne odcinki składały się materiały informujące o najważniejszych wydarzeniach w kraju, m.in. z zakresu życia kulturalnego, gospodarczego i społecznego.
Na ten odcinek Polskiej Kroniki Filmowej składają się następujące materiały:

„Stoi!" – po latach perturbacji na placu Bankowym stanął wreszcie Błękitny Wieżowiec. Otwarcie budynku to pretekst do opowiedzenia historii tej rozciągniętej w czasie budowy. Mieszkańcy zastanawiali się wręcz, czy nad budową nie ciąży fatum, gdyż stoi na terenie wyburzonej Wielkiej Synagogi, w miejscu, któremu przez lata przyglądał się pomnik Feliksa Dzierżyńskiego. Cierpliwość jednak się opłaciła, budynek ostatecznie oddano do użytku.

„Jedzie…" – do Warszawy zawitali przedstawiciele firmy Fiat, by przedstawić swój najnowszy model samochodu, Cinquecento. Ze względu na trwające rozmowy na temat współpracy Włosi zostali przyjęci w Belwederze. W samym pokazie nowego samochodu uczestniczyli zaś politycy, ludzie biznesu, a nawet reprezentanci episkopatu.

„Ciemno" – z programu dowiadujemy się o rosnących cenach prądu i gazu. Kronika pokazuje dramatyczne sceny rozgrywające się w punktach opłat i kamienicach, gdzie pracownicy spółdzielni odłączają światło najbiedniejszym. Narrator zauważa, że nie potrafimy jeszcze dbać o tych, którzy nie poradzili sobie w nowym systemie.

„X" – przy okazji wydania publikacji książkowej i dwudziestolecia działalności odbywa się uroczysty bankiet zorganizowany przez Zespół Filmowy „X”. Kronika dokumentuje przemówienie Andrzeja Wajdy, a także seans wróżb, które mają zdradzić losy polskiego kina.

Film details

Basic information

 • identification title
  Polska Kronika Filmowa 2 1992-01-08
 • type of recording
  audio-video
 • running time
  10'05"
 • tytuł oryginalny
  Polska Kronika Filmowa
 • episode
  2

Language

 • original language
  pl
 • subtitles
  brak
 • voice over
  brak

Legal information

Creators

Participants and performers

Contact an archivist

Pole wymagane
Pole wymagane
Pole wymagane
Pole wymagane
+

License information

License not available.

Produced by Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych 

Contact the producers to obtain a license for this content.