Quick Access Menu

Skip to content
Show menu

Polska Kronika Filmowa 18 1992-04-28

Description

Polska Kronika Filmowa to emitowany w latach 1944–94 cotygodniowy magazyn filmowy, realizowany przez warszawską Wytwórnię Filmów Fabularnych. Kroniki wyświetlane były w kinach przed rozpoczęciem seansów. Na poszczególne odcinki składały się materiały informujące o najważniejszych wydarzeniach w kraju, m.in. z zakresu życia kulturalnego, gospodarczego i społecznego.
Na ten odcinek Polskiej Kroniki Filmowej składają się następujące materiały: „Szkoła przeżycia”, „Być artystą”, „Pod celą”, „Na cudzych śmieciach”.
„Szkoła przeżycia” – materiał o szkole rolniczej w Bratnem. Z reportażu dowiadujemy się o historii założonej w 1909 roku placówki. Szkoła w dużej mierze bazuje na dotacjach z budżetu, ale podejmuje również próby samodzielnego zdobycia pieniędzy, m.in. dzięki funkcjonującemu przy niej gospodarstwu pomocniczemu czy komercyjnego wykorzystaniu szkolnego autokaru. Paradoksalnie, po reformach wolnorynkowych w Polsce szkoła walczy o przetrwanie i środki finansowe podobnie, jak to miało miejsce w okresie międzywojennym. Historia, jak się wydaje, zatoczyła koło.
„Być artystą” – reportaż z warszawskiej „Dziekanki”, czyli akademika Warszawskich Szkół Artystycznych. Budynek jest w fatalnym stanie technicznym i wymaga ogromnych inwestycji. Wraz ze zmianami ustrojowymi skończyła się era państwowego mecenatu i uczelnia musi walczyć o fundusze. Jak w tej atmosferze odnajdują się studenci kierunków artystycznych? W materiale obserwujemy młodych, którzy mówią o tym, jak widzą swoją przyszłość i jak odnajdują się w wolnorynkowej rzeczywistości.
„Pod celą” – reportaż o sytuacji w polskim więziennictwie, które podobnie jak inne obszary działalności państwa ucierpiało wskutek reform gospodarczych. Zakłady karne są zadłużone, brakuje ofert pracy dla więźniów. Mimo to widać spory wysiłek, aby polskie więziennictwo zreformować i podnieść jego standardy do poziomu zachodnioeuropejskiego. Zmiana jest głęboka i nie dotyczy jedynie kwestii socjalnych – do więźniów trzeba się teraz odnosić z szacunkiem. Zniknęły również niektóre szczególnie uciążliwe nakazy i zakazy.
„Na cudzych śmieciach” – reportaż ze wsi Boża Wola w gminie Jabłonna, gdzie trwają protesty przeciwko działalności lokalnego wysypiska śmieci. Mieszkańcy czują się oszukani – mamiono ich obietnicami rychłego zamknięcia śmietniska, zaś za ich plecami zdecydowano o jego dalszym funkcjonowaniu. W tej samej gminie równolegle trwają prace przy budowie pola golfowego, gdzie z troską traktuje się każde źdźbło trawy. Polska to kraj kontrastów.

Film details

Basic information

 • identification title
  Polska Kronika Filmowa 18 1992-04-28
 • type of recording
  audio-video
 • running time
  10'13"
 • tytuł oryginalny
  Polska Kronika Filmowa
 • episode
  18

Language

 • original language
  pl
 • subtitles
  brak
 • voice over
  brak

Legal information

Creators

Participants and performers

Contact an archivist

Pole wymagane
Pole wymagane
Pole wymagane
Pole wymagane
+

License information

License not available.

Produced by Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych 

Contact the producers to obtain a license for this content.