Quick Access Menu

Skip to content
Show menu

Polska Kronika Filmowa 17 1991-04-24

Description

Polska Kronika Filmowa to emitowany w latach 1944–94 cotygodniowy magazyn filmowy, realizowany przez warszawską Wytwórnię Filmów Fabularnych. Kroniki wyświetlane były w kinach przed rozpoczęciem seansów. Na poszczególne odcinki składały się materiały informujące o najważniejszych wydarzeniach w kraju, m.in. z zakresu życia kulturalnego, gospodarczego i społecznego.
Na ten odcinek Polskiej Kroniki Filmowej składają się następujące materiały:

„Kapitał w komitecie" – materiał o warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych, której otwarcie to milowy krok na polskiej drodze do gospodarki rynkowej. Wydarzenie ma wymiar symboliczny – oto zaczęły tętnić życiem pilnie dotychczas strzeżone pomieszczenia należące do Komitetu Centralnego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. W gmachu, z którego przez wiele dekad próbowano sterować gospodarką socjalistyczną, rodzi się nowy polski kapitalizm.

„Za chlebem?" – krótki materiał o nowym problemie społecznym, którym są żebrzące na ulicach Polski dzieci. To element otwarcia się kraju na świat i paradoksalnie, dowód postępu cywilizacyjnego. Polska staje się krajem docelowym dla, specyficznej w tym wypadku, imigracji zarobkowej.

„Rzucili masło" – materiał o protestach rolników w Warszawie. Tym razem o swojej trudnej sytuacji informowali przedstawiciele branży mleczarskiej, którzy m.in. kontestowali brak ceł zaporowych na importowane masło.

„Stawka miliard" – materiał o aspiracjach i planach Polaków, którzy marzą o wygraniu miliarda złotych w Bingo. A potrzeby, które te pieniądze by zaspokoiły? Przeróżne, począwszy od telewizora, a skończywszy na ufundowaniu dzwonu w pobliskim kościele.

Film details

Basic information

 • identification title
  Polska Kronika Filmowa 17 1991-04-24
 • type of recording
  audio-video
 • running time
  09'50"
 • tytuł oryginalny
  Polska Kronika Filmowa
 • episode
  17

Language

 • original language
  pl
 • subtitles
  brak
 • voice over
  brak

Legal information

Creators

Participants and performers

Contact an archivist

Pole wymagane
Pole wymagane
Pole wymagane
Pole wymagane
+

License information

License not available.

Produced by Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych 

Contact the producers to obtain a license for this content.