Quick Access Menu

Skip to content
Show menu

Polska Kronika Filmowa 12 1993-03-17

Description

Polska Kronika Filmowa to emitowany w latach 1944–94 cotygodniowy magazyn filmowy, realizowany przez warszawską Wytwórnię Filmów Fabularnych. Kroniki wyświetlane były w kinach przed rozpoczęciem seansów. Na poszczególne odcinki składały się materiały informujące o najważniejszych wydarzeniach w kraju, m.in. z zakresu życia kulturalnego, gospodarczego i społecznego.
Na ten odcinek Polskiej Kroniki Filmowej składają się następujące materiały:

„Z instytutu do centrum" – z budynku, który jeszcze pamiętał wizytę Marii Skłodowskiej-Curie warszawscy specjaliści w zakresie walki z nowotworami przenoszą się do nowego Centrum Onkologii. Budynek pomieści 19 oddziałów i ponad 700 łóżek dla pacjentów. Będzie to jedna z najnowocześniejszych takich placówek w tej części Europy. W starym budynku powstanie zaś klinika onkologii na potrzeby kształcenia studentów i lekarzy rodzinnych oraz oddział onkologii dziecięcej.

„Z własnego kotła" – raciborski producent kotłów wybrał drogę prywatyzacji. Robotnicy wierzą, że „na swoim” ich sytuacja się poprawi. Nie tylko dlatego, że weszli w posiadanie akcji, ale również z tego powodu, że w takich warunkach łatwiej o mobilizację. Dwa i pół tysiąca pracowników wyszło spod parasola ochronnego państwa – czas i konkurencja pokażą czy taki ruch przyniesie im spodziewane profity.

„Prywatna akademia" – Europejska Akademia Sztuk to jedna z dwunastu prywatnych uczelni wyższych w Polsce. Sześćdziesięciu wykładowców pod przewodnictwem rektora – Antoniego Fułata uczy młodych adeptów każdej ze sztuk. Akademie takie jak ta mają stanowić konkurencję dla niewydolnego systemu uczelni państwowych.

„Życie w Nędzy" – kronika odwiedza miejscowość Nędza, której mieszkańcy opowiadają o swoim codziennym życiu. Twierdzą, że wbrew pozorom nie powodzi im się tutaj najgorzej. Opowiadają legendę związaną z nadaniem wsi tej charakterystycznej nazwy, z której są poniekąd dumni. Gdy pojawił się wniosek o jej zmianę, mieszkańcy natychmiast go odrzucili.

Film details

Basic information

 • identification title
  Polska Kronika Filmowa 12 1993-03-17
 • type of recording
  audio-video
 • running time
  10'11"
 • tytuł oryginalny
  Polska Kronika Filmowa
 • episode
  12

Language

 • original language
  pl
 • subtitles
  brak
 • voice over
  brak

Legal information

Creators

Participants and performers

Contact an archivist

Pole wymagane
Pole wymagane
Pole wymagane
Pole wymagane
+

License information

License not available.

Produced by Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych 

Contact the producers to obtain a license for this content.